Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Güncel Adana

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Avustralya, Öğrenci Borçlarını Silerek Ekonomik Baskıyı Hafifletiyor

Avustralya, Öğrenci Borçlarını Silerek Ekonomik Baskıyı Hafifletiyor

Güncel Adana Güncel Adana -
15

Avustralya’nın Öğrenci Kredileriyle İlgili Yeni Tedbirleri

Avustralya, enflasyon ve hayat pahalılığı baskılarıyla mücadele ederken, öğrenci kredilerinden yaklaşık 3 milyar Avustralya dolarını silerek 3 milyondan fazla kişinin borcunu azaltmayı planlıyor. Avustralya Eğitim Bakanı Jason Clare, merkez sol Albanese hükümetinin bugün açıkladığı aylık bütçede yer alan tedbirin işçiler ve öğrenciler üzerindeki ekonomik baskıyı hafifleteceğini söyledi.

Yeni Düzenleme ve Faiz Oranları

Avustralya, üniversite öğrencilerine eğitimlerini finanse etmek için ucuz kredi imkanı sunuyor ve ödemeler işgücüne girdiklerinde otomatik olarak maaşlarından kesiliyor. Ancak son dönemde yüksek enflasyon ve faiz artışlarıyla birlikte borçlar yükselmeye başladı. Yeni düzenlemeyle öğrenci kredileri için faiz oranı, Tüketici Fiyat Endeksi veya Ücret Fiyat Endeksi’nden düşük olanı esas alacak.

Bu değişiklikle 2023’teki rekor artış oranı olan yüzde 7,1’den yüzde 3,2’ye düşürülecek. Bakan Clare, bu düzenlemenin geçmişte yaşanan sorunların bir daha tekrarlanmasını engelleyeceğini belirtti.

Borçları Düşürecek Etki

Değişikliklerin ardından ortalama 26,500 Avustralya doları borcu olan bir öğrenci için bu yıl yaklaşık 1200 dolarlık bir indirim olması bekleniyor. Bu adımın, öğrencilerin finansal yükünü azaltarak ekonomik baskıyı hafifletmeye yardımcı olması amaçlanıyor.

İlgili Yazılar