Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Güncel Adana

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Yapay Zeka Alanındaki Öncü İsim Geoffrey Hinton’dan Çarpıcı Açıklamalar

Yapay Zeka Alanındaki Öncü İsim Geoffrey Hinton’dan Çarpıcı Açıklamalar

Güncel Adana Güncel Adana -
27

“Yapay Zekanın Eşitsizlik Üzerindeki Etkisiyle Başa Çıkmak İçin Evrensel Temel Gelir Şart”

“Yapay zekanın babası” olarak kabul edilen bilgisayar bilimcisi Geoffrey Hinton, yapay zekanın eşitsizlik üzerindeki etkisiyle başa çıkmak için evrensel bir temel gelir oluşturması gerektiğini söyledi. Profesör Hinton, yapay zekanın çok sayıda sıradan işi almasından endişe duyduğunu belirtti.

‘PARA ZENGİNLERE GİDECEK’

Hinton, her vatandaşa sabit miktarda nakit veren bir sosyal yardım reformuna ihtiyaç duyulacağını dile getirerek evrensel temel gelir fikrini destekledi. Bu kavram devletin tüm bireylere gelirlerine bakılmaksızın belirli bir maaş ödemesini ifade ediyor. Ancak bazı uzmanlar, bu sistemin maliyetli olacağını ve yoksulluğun azaltılmasına yardımcı olmayacağını öne sürüyor.

ENDİŞELERİNİ DİLE GETİRDİ

Geoffrey Hinton ayrıca yapay zekanın üretkenliği ve zenginliği artıracağını belirterek, paranın işlerini kaybeden insanlara değil zenginlere gideceği endişesini dile getirdi. Ayrıca yapay zekanın askeri kullanımının yasaklanması gerektiğini vurgulayarak gelecekte yapay zekanın kontrolü ele geçirme ihtimaliyle ilgili endişelerini paylaştı.

Geçen yıla kadar Google’da çalışan Hinton, yapay zeka konusundaki tehlikeler hakkında daha özgürce konuşmak için teknoloji devinden ayrılmıştı.

İlgili Yazılar