Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Güncel Adana

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Rusya ve Çin, Fukuşima Atık Suyu Konusunda Ortak Açıklama Yayımladı

Rusya ve Çin, Fukuşima Atık Suyu Konusunda Ortak Açıklama Yayımladı

Güncel Adana Güncel Adana -
25

Rusya ve Çin Liderlerinden Fukuşima Atık Suyu Eleştirisi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in Pekin’deki görüşmesi sonrası yayımlanan ortak açıklamada, Fukuşima’daki atık suya yönelik yapılan eleştiriler dikkat çekti.

Japonya’dan Tepki Geldi

Japonya Kabine Baş Sekreteri Hayaşi Yoşimasa, Rus ve Çinli liderlerin ortak açıklamasında Fukuşima’dan salıverilen atık suyun “nükleer kirli” olarak nitelendirilmesine ilişkin, “Oldukça talihsiz ve gerçeklere aykırı.” şeklinde değerlendirme yaptı. Hayaşi, Kişida Fumio hükümetinin bu durumu ivedilikle protesto ettiğini belirtti.

Atık Suyun Durumu ve Uluslararası Değerlendirmeler

Fukuşima Dai-içi Nükleer Santrali’nden tahliye edilen radyoaktif özellikli atık su, deniz altına yapılan tünel vasıtasıyla kıyıdan bir kilometre açığa boşaltılıyor. Japonya’nın atık su tahliye planının güvenlik standartlarıyla uyumlu olduğunu Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) da Temmuz 2023’teki nihai raporunda doğrulamıştı.

Sonuç

Rusya ve Çin’in Fukuşima atık suyu konusundaki eleştirileri, Japonya ile diğer ülkeler arasında gerilime sebep olurken, uluslararası kuruluşlar tarafından atık su tahliyesinin güvenli olduğu yönünde açıklamalar yapılmıştır. Tartışmalar devam ederken, konunun tüm boyutlarıyla ele alınması önem arz etmektedir.

İlgili Yazılar