Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Güncel Adana

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Magazin
  4. »
  5. Ünlü Yazar Paul Auster 77 Yaşında Hayatını Kaybetti

Ünlü Yazar Paul Auster 77 Yaşında Hayatını Kaybetti

Güncel Adana Güncel Adana -
15

Auster’ın Hayatı ve Edebi Mirası

New York Üçlemesi, Sunset Park, Brooklyn Çılgınlıkları, Son Şeyler Ülkesinde gibi başarılı eserlere imza atan yazar Paul Auster, 77 yaşında aramızdan ayrıldı. Yazarın arkadaşı Jacki Lyden, Auster’ın salı günü akciğer kanserinden kaynaklanan komplikasyonlar nedeniyle vefat ettiğini doğruladı.

Auster’ın Eserlerindeki Temalar ve Yaşamı

Paul Auster, hikayelerinde sıklıkla rastlantı, şans ve kader temalarını işledi. Kahramanlarının çoğunun yazar olması dikkat çeker. İlk romanlarındaki karakterleri zaman içinde tekrar karşımıza çıkar. Auster’a göre, yazarlık hayatı sekiz yaşındayken beyzbol kahramanı Willie Mays’ten imza alamadığı an başladı. Bu anı unutmayan Auster, o günden itibaren her yere kalem götürdü.

Son Yılları ve Eserleri

Paul Auster, 80’ler, 90’lar ve 2000’ler boyunca düzenli olarak kitaplar yayınladı. 1995’te Smoke filmi için senaryo yazarak sinema dünyasına adım attı ve Independent Spirit ödülü kazandı. Auster, 1981’de yazar Siri Hustvedt ile tanışıp evlendi. 1987’de kızları Sophie dünyaya geldi. Oğlu Daniel’ı Nisan 2022’de kaybeden yazar, Mart 2023’te kanser tedavisi gördüğü açıklandı. 77 yaşında aramızdan ayrılan Auster’ın son romanı Baumgartner, ekim ayında yayımlandı.

İlgili Yazılar