Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Güncel Adana

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell: Faiz Kararları ve Ekonomiye İlişkin Değerlendirmeler

ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell: Faiz Kararları ve Ekonomiye İlişkin Değerlendirmeler

Güncel Adana Güncel Adana -
21

Fed Politika Faizini Değiştirmeyerek Sabit Tutma Kararını Açıkladı

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, Fed’in politika faizini değiştirmeyerek 23 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tutma kararının ardından basın toplantısı düzenledi. Powell, enflasyonun önemli ölçüde düştüğünü ancak iş gücü piyasasının güçlü kalmayı sürdürdüğünü belirtti. Enflasyonun hala yüksek olduğunu vurgulayan Powell, enflasyonu yüzde 2 hedefine düşürme konusunda kararlı olduklarını ifade etti.

Powell: Ekonomik Görünüm Belirsiz, Faiz Oranı Düşürme Kararı Şu Anlık Uygun Görünmüyor

Powell, ekonomik görünümün belirsiz olduğunu belirterek, enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde yüzde 2’ye doğru düşmesi gerektiğine dair daha fazla güven kazanana kadar faiz oranını düşürmenin uygun olmayacağını yineledi. Powell, bu yıl şu ana kadar verilerin fazla güven vermediğini dile getirerek, enflasyonun beklentilerin üzerinde seyrettiğini ve güven kazanılmasının zaman alabileceğini belirtti.

Fed: Politika Kararları Bağımsız Olacak, Seçimlerin Etkisi Olmayacak

Powell, Fed’in bu yıl yaklaşan ABD başkanlık seçimlerine bakılmaksızın kararlarını bağımsız olarak almaya devam edeceğini vurgulayarak, politika odağının ne kadar süre kısıtlayıcı tutulacağı olduğunu aktardı. Powell, enflasyonun kalıcı olması ve iş gücü piyasasının güçlü kalması durumunda faiz indirimlerinin ertelenmesinin uygun olabileceğini söyledi. Ayrıca, Powell; enflasyonun düşmesi durumunda faiz indirimlerinin gündeme gelebileceğini ve bu kararların ekonomik riskler ve belirsizlikler ışığında alınacağını vurguladı.

İlgili Yazılar