Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Güncel Adana

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Magazin
  4. »
  5. Yaban Domuzları Şehirlerde Yiyecek Arıyor!

Yaban Domuzları Şehirlerde Yiyecek Arıyor!

Güncel Adana Güncel Adana -
15

Bodrum, Marmaris ve Fethiye’de Yaban Domuzları Sokaklara İniyor

Bodrum, Marmaris ve Fethiye gibi turistik bölgelerde aç kalan yaban domuzları, yerleşim yerlerine inerek ara sokaklardaki bahçelere giriyor. Cadde ve sokaklarda dolaşan domuzlar, vatandaşlar tarafından besleniyor.

Dr. Yasin İlemin Uyarıda Bulunuyor

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Fethiye Meslek Yüksekokulu Çevre Koruma Teknolojileri Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Yasin İlemin, domuzların beslenmesinin doğa ve ekosistemin varlığı için tehlikeli olduğunu belirterek, “Şehirlerde yaban domuzları sürüler oluşturuyorsa bunun tek nedeni domuzları besleyen ve alıştıran insandır.” dedi.

Doğadan Uzaklaşan Yaban Hayvanları Tehtit Altında

Dr. İlemin, yaban hayvanlarının doğadan alınıp beslenmesinin doğa ve ekosistemi tehdit ettiğini vurgulayarak, “Vaşak gibi canlıların yavruları doğadan zevk için alınmakta, büyüdüğü zaman da bakılamayarak terk edilmektedir. Bu hayvanlar tekrar doğaya adapte olamaz.” şeklinde konuştu.

İnsanlar ve Yaban Hayvanları Arasındaki Tehlike

Dr. İlemin, “İnsanlar eğer pet hayvanı gibi yaban domuzlarını beslerse, daha da alışırlar. Bu durumda hayvanlar ile insan arasında bakteri ve virüs bulaşımı olur. Bu durumda doğadaki bütün yaban hayvanı popülasyonu çökme tehlikesine girer. Yine tersi durum, yaban hayvanlarından insanlara hastalıklar bulaşabilir.” uyarısında bulundu.

Dr. İlemin son olarak, “Yapılması gereken işlem çok basit. Yaban hayvanlarını besleme. Doğada gördüğün bir yaban hayvanına asla dokunma. Doğadan alma.” dedi.

İlgili Yazılar