Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Güncel Adana

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Magazin
  4. »
  5. Akdeniz’in Tarihi Tersanesi Dana Adası’nda Yeni Keşifler

Akdeniz’in Tarihi Tersanesi Dana Adası’nda Yeni Keşifler

Güncel Adana Güncel Adana -
14

Mersin’deki Dana Adası’nda Büyük Keşif

Akdeniz Üniversitesi Sualtı Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü Başkanı Doç. Dr. Hakan Öniz, 2015 yılında dünyanın en eski ve en büyük antik tersanesinin keşfedildiği Mersin’e bağlı Silifke ilçesindeki Dana Adası’nda yeni keşiflere ulaşıldığını açıkladı. Tersanede 294 çekek yeri tespit ettiklerini söyleyen Doç. Dr. Öniz, büyük gemilerin üretildiği yerin arkasında da filikalar ve sandalların da özel bir konstrüksiyonla yapıldığını gösteren yeni alanlara ulaştıklarını kaydetti.

Antik Tersanenin Özellikleri

Doç. Dr. Öniz, “300 gemi üretebilecek kadar büyük, yalnızca çekek yerleriyle değil, işlikleri, ibadet alanları, güvenlik kuleleri, bir kale yapısı ve buna benzer pek çok arkeolojik alt yapısıyla muhteşem bir tersane ortaya çıkartıldı.” diyerek, Akdeniz’in tarihini değiştiren, denizcilik tarihinde önemli adımların atıldığı bir yapıya ışık tuttuklarını belirtti.

Kilikyalılar ve Denizcilik Tarihi

Doç. Dr. Hakan Öniz, “Pers donanmasıyla Atinalıların yani Yunan donanmalarının yaşadığı savaşlarda da Kilikyalıların önemli rol oynadığını, Pers gemilerinin çoğunluğunun Kilikya kıyılarında yapıldığını düşündüklerini” vurguladı. Ayrıca, Dana Adası’nın meşhur General Antigo’nun tersanesine ev sahipliği yaptığını ve Kilikya korsanlarının gemilerinin çoğunluğunun burada yapıldığını belirtti.

Denizcilik Tarihine Yeni Işık

Doç. Dr. Hakan Öniz, yapılan yeni keşiflerin gemilerin yanı sıra filikaların, sandalların da özel bir konstrüksiyonla yapıldığını gösterdiğini söyleyerek, Akdeniz’in denizcilik tarihine yeni bir perspektif kazandırdıklarını ifade etti.

İlgili Yazılar