Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Güncel Adana

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Spor Salonunda Ağlamanın 3 Sebebi

Spor Salonunda Ağlamanın 3 Sebebi

Güncel Adana Güncel Adana -
18

1. Stres

Stres yaşayan bireyler egzersiz sırasında duygusal bir rahatlama yaşayabilirler. Spor psikoloğu Brad Foltz’a göre, stresli dönemlerde spor yaparken duygusal tepkiler normaldir. Vücut, egzersizle bastırılmış duyguları açığa çıkarabilir ve rahatlama sağlayabilir.

2. Mutluluk

Egzersiz sadece duyguları açığa çıkarmakla kalmaz, aynı zamanda mutlu gözyaşlarına yol açabilecek endorfinleri de üretir. Egzersiz ruh halini iyileştirir ve stresi azaltır. Bu da bazı insanların spor salonunda mutluluktan ağlamasına neden olabilir.

3. Tükenmişlik

Yoğun egzersiz sırasında yorulmak da kişiyi ağlatabilir. Fitness uzmanı Janine Delaney’e göre, vücut veya zihin yorulduğunda farklı duygular hissedilebilir ve antrenman sonunda ağlamak, bu duyguların bir sonucu olabilir.

Ağlamanın faydaları arasında endorfinlerin yanı sıra oksitosin hormonunun salgılanması da vardır. Araştırmalar, ağlamanın vücudu rahatlattığını, ağrı kesici ve ruh hali iyileştirici etkilere sahip olduğunu göstermektedir. Ancak aşırı ağlama durumu kaygı veya depresyon belirtisi olabileceğinden, uzman yardımı almak önemlidir.

İlgili Yazılar