Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Güncel Adana

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Talasemi: Genetik Bir Kan Hastalığı

Talasemi: Genetik Bir Kan Hastalığı

Güncel Adana Güncel Adana -
16

Talasemi Nedir?

Talasemi, Türkiye’de ve dünyada en yaygın genetik hastalıklardan biridir. Akraba evliliklerinin fazla olması, bu hastalığın sıklığını arttırmaktadır. Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, talasemi hastalarının her yıl dünya genelinde en az 365 bin olduğunu belirtmektedir. Ülkemizde ise 1,5 milyon talasemi taşıyıcısı bulunmaktadır.

Talasemi Belirtileri ve Etkileri

Talasemi, genetik bir kan hastalığı olup, ciddi kansızlık, halsizlik, çabuk yorulma, solgunluk, çarpıntı ve gelişme geriliği gibi belirtilerle kendini gösterir. Anne ve babadan gelen taşıyıcı genlerin bir araya gelmesiyle hastalık ortaya çıkar. Böyle bir durumda çocuklar hasta, taşıyıcı veya normal olabilir.

Talasemi Tedavisi ve Önemi

Akdeniz anemisi hastaları doğduklarında belirti göstermezler, ancak genellikle 6. aydan sonra kansızlık sorunu ortaya çıkar. Tedavi sürecinde düzenli olarak demir, kalsiyum ve D vitamini düzeyleri izlenmeli ve gerekli destek tedavileri uygulanmalıdır. Ayrıca tüm talasemililerin hepatit A ve B aşılarını yaptırmaları önemlidir.

Talasemi Testi ve Önemi

2018 yılında Türkiye’de evlilik öncesi talasemi testi zorunlu hale getirilmiştir. Çiftlerin taşıyıcı genlere sahip olup olmadığı belirlenerek, doğacak çocukların durumu önceden hesaplanabilmektedir. Bu sayede, genetik tanı ve tüp bebek yöntemi ile sağlıklı bebek sahibi olmak mümkün hale gelmektedir.

İlgili Yazılar