Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Güncel Adana

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Filistinli Kadın Gazeteciler İsrail Cezaevlerinde Tutuluyor

Filistinli Kadın Gazeteciler İsrail Cezaevlerinde Tutuluyor

Güncel Adana Güncel Adana -
23

‘Filistin Esirler Cemiyeti’nden Dünya Basın Özgürlüğü Günü Açıklaması

‘Filistin Esirler Cemiyeti’, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, İsrail’in emziren bir annenin de aralarında bulunduğu dört Filistinli kadın gazeteciyi hapishanede tuttuğu belirtildi.

Filistinli Gazetecilerin Durumu

Açıklamada, söz konusu gazetecilerin İhlas Savaliha, Rula Haseneyn, Büşra et-Tavil ve Esma Herriş olduğu belirtilirken, Savaliha, Tavil ve Herriş’in suçlama olmaksızın idari tutuklu olarak hapishanede tutulduğu ifade edildi. Ayrıca, 7 Ekim 2023 olaylarından sonra alıkonulan gazeteci Sümeyye Cevabira’nın ise Kasım 2023’te serbest bırakılmasından bu yana ev hapsinde bulunduğu açıklandı.

İsrail’deki Gazeteci Sayısı

Açıklamada, İsrail cezaevlerinde toplam 53 gazetecinin bulunduğu belirtilirken, 43’ünün 7 Ekim’den sonra tutuklandığı vurgulandı. İsrail’in uyguladığı “idari tutukluluk” yöntemi, işgal altındaki topraklarda Filistinlileri hiçbir suçlama yöneltmeksizin tutuklaması anlamına geliyor.

Filistinliler, haklarındaki suçlamayı öğrenemeden ve kendilerini savunma hakkından mahrum şekilde 6 aya kadar hapse atılabiliyor. Bu süreden sonra askeri mahkemeye sevk edilen ancak suçlamalardan habersiz bir Filistinlinin tutukluluk süresi 5 yıla kadar defalarca uzatılabiliyor.

İlgili Yazılar