Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Güncel Adana

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Magazin
  4. »
  5. Görükle Mübadele Evi: Geçmişten Günümüze Anıların İzinde

Görükle Mübadele Evi: Geçmişten Günümüze Anıların İzinde

Güncel Adana Güncel Adana -
20

Gelecek Nesillere Aktarılacak Mübadele Hatıraları

‘Lozan Barış Antlaşması’nda da yer alan 30 Ocak 1923 tarihli Türkiye-Yunanistan nüfus mübadelesi sözleşmesi kapsamında 1924’ten 1933’e kadar Bursa’ya yaklaşık 34 bin kişi geldi. Mübadillerin 14 bini Bursa merkez ve köylerinde, 20 bini ise Orhangazi, Mustafakemalpaşa, Mudanya, Karacabey ve Gemlik ilçelerinde iskan edildi.

Görükle Mübadele Evi’nin Açılışı

Bursa’da yıllarca kah acı kah tatlı günleri birbirleriyle ve bölge halkıyla paylaşan mübadiller, çocuklarına ve torunlarına anılarını, gelenek ve göreneklerini, kullandıkları eşyaları miras bıraktı. Nilüfer Belediyesi ile Bursa Lozan Mübadilleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği tarafından hazırlanan Görükle Mübadele Evi, “Gidenlerin ve gelenlerin anısına” temasıyla Türkiye ile Yunanistan arasında sözleşmenin imzalanmasının 93’üncü yılında, 30 Ocak 2016’da açıldı.

Müzede Bulunan Eşyalar

Görükle semtinde restore edilen Rumlardan kalma iki katlı binada, mübadillerin çocukları ve torunlarının bağışladığı, Yunanistan’dan gelen Türkler ile bu ülkeye giden Rumların kullandığı tarım aletleri, mutfak eşyaları, kıyafetler ve mutfak gereçlerinden oluşan yüzlerce parça bulunuyor. İkinci kuşak mübadil Bayram Akıncı’nın annesinin hamur teknesi, mutfak eşyaları, duvar saati, radyo, babasının silahı, dedesinin çarığı, aile büyüklerine ait tarihi belgeler de müzede sergileniyor.

Mübadil Akıncı’nın Anıları

Müzenin kurucularından Akıncı, ailesinin mübadele döneminde Selanik üzerinden gemiyle Bursa’ya geldiğini belirterek, “Onların, yokluğu anlatmalarıyla büyüdük. O yokluğun ucunu biz de yakaladık. Biz, onların anlattıklarıyla büyüdüğümüz için biz de halen ‘memleket’ diyoruz oraya. Onlar ‘memleket’ diye diye göremeden gittiler” dedi.

Akıncı, aile büyüklerinden kalan resmi bir belgenin hikayesini paylaşarak, geçmişten gelen duyguları gelecek nesillere aktarmanın önemini vurguladı. Müze ziyaretçilerinin duygusal anlar yaşadığını belirten Akıncı, mübadelenin izlerini geleceğe taşımanın anlamlı olduğunu dile getirdi.

İlgili Yazılar