Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Güncel Adana

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. IMF ve Dünya Bankası Bahar Toplantıları: Lagarde’den Küresel Ekonomi Değerlendirmesi

IMF ve Dünya Bankası Bahar Toplantıları: Lagarde’den Küresel Ekonomi Değerlendirmesi

Güncel Adana Güncel Adana -
25

Lagarde’den Küresel Büyüme ve Dezenflasyon Değerlendirmesi

IMF-Dünya Bankası Bahar Toplantıları sırasında Christine Lagarde, küresel ekonomide hem gelişmiş hem de gelişmekte olan piyasalarda bir miktar iyileşme olduğunu belirtti.

Lagarde, düşen enerji fiyatları, arz koşullarının normalleşmesi ve sıkı para politikasının etkisiyle dezenflasyon sürecinin devam ettiğini vurguladı. Ancak, küresel ekonominin sıkı para politikasını iyi bir şekilde yönetmesine rağmen büyüme beklentilerinin tarihi standartların altında kaldığını kaydetti.

Jeopolitik Riskler Ve Euro Bölgesi Değerlendirmesi

Lagarde, artan jeopolitik gerilimlerin enflasyon üzerinde yukarı yönlü, büyüme üzerinde ise aşağı yönlü risk oluşturduğunu belirtirken, küresel görünüme yönelik risklerin genel olarak dengelendiğini açıkladı.

Euro Bölgesi’nde dezenflasyon sürecinin enflasyonun tüm ana bileşenlerine yayıldığını belirten Lagarde, verimlilik artışındaki toparlanmanın iş gücü maliyet artışı üzerindeki aşağı yönlü baskıyı güçlendirmeye başlamasıyla dezenflasyon sürecinin devam etmesi beklentisini dile getirdi.

Enflasyon Görünümü ve Para Politikası

Lagarde, Euro Bölgesi’nde enflasyonun bu yıl yüzde 2,3’e ve 2025 ortalarında yüzde 2’ye düşmesinin beklendiğini ifade ederken, enflasyon görünümüne ilişkin risklerin iki yönlü olduğunu belirtti. Yukarı yönlü riskler arasında artan jeopolitik gerilimler, yüksek ücret artışı ve dirençli kar marjları olduğunu söyledi.

ECB’nin enflasyon hedefine sürdürülebilir bir şekilde yaklaştığı takdirde para politikasında gevşemeye gidilmesinin uygun olacağını belirten Lagarde, faiz oranı seyrine yönelik önceden bir taahhütte bulunulmadığını vurguladı.

İlgili Yazılar