Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Güncel Adana

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Yavaş Koşmanın Sağlık Üzerindeki Etkileri

Yavaş Koşmanın Sağlık Üzerindeki Etkileri

Güncel Adana Güncel Adana -
13

Yavaş Koşmanın Sağlık Faydaları

BBC Science Focus Dergisi‘ne göre, yavaş koşu, kolayca sohbet edebileceğiniz bir tempo olarak tanımlanırken, Anglia Ruskin Üniversitesi’nde kardiyorespiratuar egzersiz fizyolojisi doçenti Dan Gordon’a göre yavaş koşmanın birçok sağlık faydası bulunmaktadır.

Metabolik Sağlık Üzerindeki Etkileri

Yavaş koşmanın kalbin gücünü ve pompalama kapasitesini artırdığı bilinmekte olup, aynı zamanda metabolik düzeyde sağlığı güçlendirir, insülin direncini iyileştirir ve vücudun enerji için depolanan yağları kullanmasını teşvik eder.

İyileşme ve Yaralanma Riski

Yavaş koşanların daha hızlı iyileştiği ve aşırı kullanım yaralanmaları geçirme olasılıklarının daha düşük olduğu belirtilmektedir. Bu da yavaş koşmanın sağlık üzerindeki olumlu etkilerinden biridir.

Psikolojik Yararları

Psikolojik açıdan da faydalı olan yavaş koşu, diğer egzersiz biçimlerine kıyasla depresyonu ve kaygıyı azaltmanın yanı sıra koşarken sohbet etme imkanı sağlayarak sosyal teması artırır.

Uygulanabilirlik ve Motivasyon

Uzmanlar, yavaş koşmanın zorlu bir uzun mesafe yarışından daha az korkutucu olduğunu ve bu nedenle daha fazla insanın yapabileceğini belirtmektedir. Grup içinde yapılan egzersizin, bireysel olarak yapılan egzersizden daha motive edici olduğu da vurgulanmaktadır.

Aerobik Kapasiteyi Geliştirme

Araştırmalar, profesyonel koşucuların bile aerobik kapasitelerini geliştirmek için daha yavaş bir tempoda antrenman yaptığını göstermektedir. Bu sayede akciğerlere ve bacaklara daha fazla oksijen akışı sağlanır ve daha az eforla daha uzun ve hızlı koşma imkanı doğar.

İlgili Yazılar