Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Güncel Adana

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Sağlıklı Bir Atıştırmalık: Karotenoid Deposu Havuç

Sağlıklı Bir Atıştırmalık: Karotenoid Deposu Havuç

Güncel Adana Güncel Adana -
14

Yeni Araştırmaya Göre Havuç Cilt Sağlığı ve Bağışıklık İçin Önemli

Acıktığımızda elimiz hep karbonhidratlara gitse de dengeli beslenmek için çabalayanlarımız sağlıklı bir atıştırmalık arıyor. İlk akla gelen yeşil bir elma ama bu seçeneği atlayın ve elinize bir havuç alın.

Karotenoidlerin Önemi

Karotenoidler, greyfurt, havuç, dolmalık biber, domates ve balkabağı gibi birçok meyve ve sebzenin kırmızı, turuncu ve sarı renginden sorumlu olan fitonutrientlerdir. Yüksek karotenoid seviyesinin (ciltte biriken) kalp hastalığı ve kanser riskini azaltıcı etkiye sahip olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Araştırma Sonuçları

Alabama’daki Samford Üniversitesi’nden araştırmacıların yaptığı çalışmada, haftada sadece üç kez birkaç tane havuç tüketmenin cilt karotenoidlerini önemli ölçüde artırdığı görülmüştür. Havuç yemek, A vitamini kaynağı olması, kanseri önlemesi, lif deposu olması ve pırıl pırıl bir cilt sağlaması gibi pek çok fayda sağlar.

Havuçun Sağlık İçin Faydaları

  • A Vitamini Kaynağı: Vücut için önemli olan A vitamini, bağışıklık sistemini destekler ve göz sağlığını korur.
  • Kanseri Önler: Havuç, kansere karşı koruyucu etki sunan poliasetilen bileşikler içerir.
  • Lif Deposu: Sindirim sağlığı için önemli olan lif bakımından zengindir ve tok tutma özelliği vardır.
  • Cilt Sağlığı İçin Faydalı: Havuç cildi güneşin zararlı etkilerinden koruyabilir ve cilt kanseri riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Havuç, sağlıklı bir atıştırmalık olarak tercih edilerek, karotenoidlerin vücuda sağladığı birçok faydadan yararlanılabilir. Sağlıklı yaşam için havucu sofralarınızdan eksik etmeyin!

İlgili Yazılar