Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Güncel Adana

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Milano’da Neofaşistlerin Anma Etkinliği Tepki Çekti

Milano’da Neofaşistlerin Anma Etkinliği Tepki Çekti

Güncel Adana Güncel Adana -
20

Neofaşistler, Aşırı Sağcı Militan Sergio Ramelli’yi Anma Etkinliği Düzenledi

Milano’da 49 yıl önce öldürülen aşırı sağcı militan Sergio Ramelli’yi anmak amacıyla neofaşist gruplar bir anma etkinliği gerçekleştirdi. Etkinliğe yaklaşık 1500 kişi katıldı.

Anma Etkinliği Sırasında Neler Yaşandı?

Grup, Ramelli’nin ölümüne sebep olan darp olayının yaşandığı noktada toplanarak, **”Nazi selamı”**, **”Roma selamı”** ya da **”faşist selamı”** olarak bilinen selamı verdi. Katılımcılar Ramelli için **”Burada”** diye bağırdı ve daha sonra meşaleler eşliğinde sessiz bir yürüyüş gerçekleştirdi.

Tepkiler ve Eleştiriler

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni’nin aşırı sağcı İtalya’nın Kardeşleri Partisi de (FdI) Ramelli için sosyal medya hesaplarından anma mesajı paylaştı. Ancak sosyal medya platformlarında yapılan yorumlarda, neofaşist grupların etkinliği eleştirildi ve bu durumun ülkede “faşizmi övme” suçu kapsamına girdiği savunuldu.

Son Gelişmeler ve Yargıtay Kararı

İtalya’da Yargıtay, daha önce faşist selamının anma törenleri gibi etkinliklerde kullanılmasının suç sayılabileceğini bildiren bir kararı açıkladı. Ülke genelinde sağ-sol olaylarının yaşandığı 70’li yıllarda aşırı sağ tandanslı “Gençlik Cephesi”nin mensubu olan 19 yaşındaki Ramelli, 13 Mart’ta evine gittiği sırada darbedilmiş ve 29 Nisan 1975’te hayatını kaybetmişti.

İlgili Yazılar