Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Güncel Adana

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Dünya Sağlık Örgütü: 1,8 Milyar Yetişkin Hareketsizlikten Hastalık Riski Altında

Dünya Sağlık Örgütü: 1,8 Milyar Yetişkin Hareketsizlikten Hastalık Riski Altında

Güncel Adana Güncel Adana -
15

Yeterli Fiziksel Aktivite Eksikliği Hastalık Riskini Artırıyor

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından yapılan açıklamaya göre, dünya genelinde yaklaşık 1,8 milyar yetişkinin yeterli fiziksel aktivite yapmadığı için hastalık riski altında olduğu belirtildi. DSÖ, küresel fiziksel aktivite ve egzersiz oranlarına ilişkin yayımlanan raporda dikkat çekici veriler paylaştı.

Hareketsizlik Oranı Artıyor

Rapora göre, 2022 yılında dünya genelindeki yetişkinlerin neredeyse üçte birine tekabül eden 1,8 milyar kişinin yeterli seviyede fiziksel aktivite yapmadığı vurgulandı. 2010-2022 yılları arasında yetişkinlerdeki hareketsizlik oranının yüzde 5 arttığı belirtilen raporda, bu artışın devam etmesi durumunda hareketsizlik seviyesinin 2030 yılına kadar yüzde 35’e yükseleceği uyarısında bulunuldu.

Kadınlar Daha Hareketsiz

Raporda, küresel olarak kadınlarda hareketsizlik oranının yüzde 34, erkeklerde ise yüzde 29 olduğu bilgisi paylaşıldı. Bazı ülkelerde bu farkın yüzde 20’yi bulduğu ifade edilirken, 60 yaş üstü kişilerin diğer yetişkinlere kıyasla daha hareketsiz olduğu vurgulandı.

Öneriler ve Değerlendirmeler

DSÖ, hareketsizliğin yetişkinlerde kalp krizi, felç, tip 2 diyabet, bunama ve kanser gibi hastalıklara yol açabileceğine dikkat çekti. Örgüt, haftada 150 dakika orta seviyede veya 75 dakika ileri seviyede fiziksel aktivite yapılmasını önerirken, hareketsizlik seviyesindeki artışı durdurmak adına harekete geçme çağrısı yaptı.

İlgili Yazılar