Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Güncel Adana

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Türkiye-AB Gümrük Birliği’nin Yenilenmesi Çağrısı

Türkiye-AB Gümrük Birliği’nin Yenilenmesi Çağrısı

Güncel Adana Güncel Adana -
25

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’nun Çağrısı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Almanya’nın başkenti Berlin’de Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasında Gümrük Birliği’nin yenilenmesi çağrısında bulundu. Hisarcıklıoğlu, Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odasının (TD-IHK- TATSO) Berlin’de düzenlenen 20. Yıl Dönümü Galası’nda konuştu.

Almanya’nın Destek Rolü

Hisarcıklıoğlu, Almanya’nın AB sürecinde belirleyici rol oynadığını vurgulayarak, Gümrük Birliği’nin modernizasyonu, iş insanlarının yaşadığı vize sorunu, taşıma kotaları sorunlarının aşılmasında da Almanya’nın desteğinin belirleyici olacağını belirtti. Türkiye’nin AB sürecinde Almanya’nın desteğine ihtiyacı olduğunu vurguladı.

Vize Sorunu ve Ticaret Hedefi

Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Şen ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’in karşılıklı ziyaretlerinin iki ülke ilişkilerine ivme kattığını belirtti. 60 milyar dolarlık ticaret hedefine ulaşmak için çalışacaklarını dile getiren Şen, Türkiye’den Almanya için yapılan vize müracaatlarındaki sıkıntıların devam ettiğini vurguladı.

İlgili Yazılar