Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Güncel Adana

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Yunanistan Dışişleri Bakanı Yerapetritis: “Türk-Yunan Yakınlaşması Sükunet Dolu Bir Dönem Getirmeli”

Yunanistan Dışişleri Bakanı Yerapetritis: “Türk-Yunan Yakınlaşması Sükunet Dolu Bir Dönem Getirmeli”

Güncel Adana Güncel Adana -
15

Yerapetritis’ten Türk-Yunan İlişkilerine İlişkin Değerlendirmeler

Yunanistan Dışişleri Bakanı Yerapetritis, SKAI FM radyosuna verdiği röportajda Türk ve Yunan liderler arasındaki görüşmelerin dramatize edilmemesi gerektiğini vurgulayarak bu buluşmaların diğer ülke liderleriyle olan görüşmeler gibi olağan değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Yerapetritis’in Türkiye Ziyareti ve Kariye Camii Açılışı Hakkındaki Değerlendirmeleri

Yerapetritis, Miçotakis’in Türkiye ziyaretini Kariye Camii’nin açılmasına bağlamayarak bu durumu hükümet olarak hiç düşünmediklerini ifade etti. Kariye Camii’nin ibadete açılmasının Yunanistan’da memnuniyetsizlik yarattığını ancak bu kararın 2020 yılında alındığını hatırlattı.

Yerapetritis’in Türk-Yunan İlişkileri ve Beklentileri Üzerine Açıklamaları

Yerapetritis, Türk-Yunan ilişkilerinde temel tezlerin değişmeyeceğini belirterek, Türk-Yunan yakınlaşmasından beklentilerinin sükunet dolu bir dönem olduğunu dile getirdi. İki ülke arasında iletişim kanallarının açık kalmasının krizlerin önlenebilmesi açısından önemli olduğunu vurguladı.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Yerapetritis, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Miçotakis’in yapacağı görüşmenin samimi ve konuların açıkça ele alınacağı bir toplantı olması gerektiğini belirterek, bu görüşmenin iki lider arasındaki ilişkilerde önemli bir adım olacağını ifade etti.

İlgili Yazılar