Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Güncel Adana

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Kanser Riski ve Stres Arasındaki Bağlantı: Araştırmalar Ne Diyor?

Kanser Riski ve Stres Arasındaki Bağlantı: Araştırmalar Ne Diyor?

Güncel Adana Güncel Adana -
13

Tek Bir Travmatik Olayın Kanser Riskini Nasıl Artırabileceği

Yapılan araştırmalara göre, tek bir travmatik olay bile vücudun savunma sistemini zayıflatarak tümörlerin oluşması için mükemmel bir ortam yaratabilir. Acı bir boşanma, aileden birinin ölümü veya ciddi bir yaralanma, üzerinizde kalıcı bir etki yaratabilir ve hayatınızın geri kalanında strese nasıl tepki vereceğinizi olumsuz etkileyebilir. Bu durum potansiyel olarak kanser riskinizi de artırabilir.

Travmatik Olayların Kanser Gelişimine Etkisi

2019 yılında 54.000’den fazla kadın üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, travmatik bir olay yaşayan ve post travmatik stres semptomları (PTSD) gösteren kadınların, travmatize olmayan kadınlara göre yumurtalık kanseri geliştirme riskleri iki kat daha fazlaydı.

2022 yılında 278 hasta üzerinde yapılan başka bir araştırma ise, baş, boyun ve pankreas kanseri teşhisi konulan hastaların çoğunun, kanser olduktan sonraki beş yıl içinde farklı, büyük ve stresli bir olayla başa çıkmak zorunda kaldığını ortaya koydu.

Kalp Hastalığı Riski ve Stresin Etkisi

Dr. Andrea Lynne Roberts konuyla ilgili olarak, stresli olayların sağlığı olumsuz etkileyebileceğini ve bir dizi tıbbi rahatsızlık geliştirme olasılığını artırabileceğini belirtti. Özellikle stres ve kalp hastalığı arasındaki bağlantının kanserle olan bağlantıdan çok daha güçlü olduğunu vurguladı.

Roberts, yüksek stres seviyelerine sahip olanların kanser yerine kalp hastalığı konusunda endişelenmeleri gerektiğini ifade etti.

Bilim İnsanları ve Kanser-Stres Bağlantısı

Bilim insanları yıllardır kanser ve stres arasındaki bağlantıyı araştırmaya devam ediyor. Dr. Lorenzo Cohen’e göre, stresin vücudunuzu kansere karşı daha savunmasız hale getirebileceği ve doğal savunma sistemini zayıflatabileceği belirtiliyor.

MD Anderson’daki Bütünsel Tıp Programı Direktörü Dr. Cohen, stresin vücudu kansere ve diğer hastalıklara karşı daha hassas hale getirebileceğini vurguluyor.

İlgili Yazılar