Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Güncel Adana

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Hong Kong’da Yapılan Araştırma, Bağırsak Mikrobiyomunun Otizm Teşhisinde Yeni Bir Yol Açabileceğini Gösteriyor

Hong Kong’da Yapılan Araştırma, Bağırsak Mikrobiyomunun Otizm Teşhisinde Yeni Bir Yol Açabileceğini Gösteriyor

Güncel Adana Güncel Adana -
11

Bağırsak Mikrobiyomu ve Otizm Spektrum Bozukluğu

Hong Kong’daki araştırmacılar, bağırsak mikrobiyomunun belirli bileşenlerinin hastalığın teşhisi için yeni bir yol sağlayabileceğini öne sürüyor. Bağırsak mikrobiyomu, hayvanların sindirim sistemlerinde yaşayan bakteri, mantar ve virüsler de dahil olmak üzere mikroorganizmaların toplamıdır. Otizm, otizm spektrum bozukluğu (ASD) olarak da bilinir ve yaşam boyu süren gelişimsel bir durumdur. Otizm, iletişim kurma, etkileşim kurma ve bilgiyi işleme biçimini etkiler.

Araştırmanın Bulguları ve Tanı Süreci

Araştırmacılar, 1 ila 13 yaş aralığındaki otizm spektrum bozukluğu olan ve olmayan 1.627 çocuktan alınan dışkı örneklerini analiz etti. Çalışmada, bağırsak mikrobiyomunun belirli bakteriyel ve bakteriyel olmayan bileşenlerinin otizm spektrum bozukluğuna katkıda bulunabileceği bulundu. Diyet, ilaç kullanımı ve diğer sağlık koşulları gibi ek faktörleri de dikkate alan araştırmacılar, otizm spektrum bozukluğu olan çocuklarda mikrobiyomun değiştiğini tespit etti.

Sonuçlar ve Önemi

Araştırmacılar, 31 farklı mikrop ve işlevi temel alan bir model oluşturarak tanıyı daha doğru hale getirdi. Bu bulgular, bağırsak mikrobiyomunun otizm teşhisinde önemli bir rol oynayabileceğini göstermektedir. Sonuçlar, Nature Microbiology dergisinde yayımlandı. Beslenme ve mide-bağırsak sağlığı konusunda uzman Dr. Elizabeth Lund, dışkı örneklerinin analizinin otizm teşhisine yardımcı olabileceği fikrinin heyecan verici olduğunu belirtti.

İlgili Yazılar