Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Güncel Adana

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Yaşam Boyu Bisiklet Kullanımı ve Sağlık

Yaşam Boyu Bisiklet Kullanımı ve Sağlık

Güncel Adana Güncel Adana -
17

Bisiklet Kullanımının Sağlık Üzerindeki Etkileri

Yaşam boyu bisiklet kullananlar, bisiklet kullanmayanlara göre…

Bisiklet kullanıcıları, daha uzun yaşama olasılığına sahip olabilir, daha güçlü bağışıklık sistemlerine sahip olabilir ve diz ağrısı veya osteoartrit yaşama riski daha düşüktür.

Yeni Araştırma ve Bulgular

Geçen ay Medicine & Science in Sports & Egzersiz dergisinde yayınlanan bir çalışma, bisiklet süren kişilerin 65 yaşına kadar kireçlenme (osteoartrit) geliştirme olasılığının önemli ölçüde daha az olduğunu gösterdi.

Araştırmacılar, yaş ortalaması 64 olan 2.600 kişi üzerinde yapılan bir anketle bu sonuca varmıştır.

Araştırmanın Detayları

Katılımcılar, diz artriti geliştirme riski yüksek olan bireylerdi ve araştırmacılar eklemlerdeki artriti değerlendirmek için katılımcıların röntgenlerini çekti.

Baylor Tıp Fakültesi’nde araştırma yazarı ve doçent olan Dr. Grace Lo, bisiklet kullananların kireçlenme semptomlarına sahip olma olasılığının %21 daha az olduğunu belirtti.

Osteoartrit ve Tedavisi

Osteoartrit, artrit türlerinden biridir ve Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre 32,5 milyondan fazla Amerikalıyı etkiler.

Bu hastalık genellikle 50 yaşın üzerindeki insanları etkiler ve eklemlerde kıkırdak parçalanmaya başladığında ağrı ve işlev kaybına neden olur.

Eklemlere Yararları

Bisiklet sürmek, tekrarlayan pedal çevirme hareketleri sayesinde sinovyal eklem sıvısının dolaşımını artırır ve eklemlerin düzgün çalışmasını sağlar.

Bisiklet sürmek, eklemlere daha az yük bindirir ve bu nedenle koşu gibi diğer aktivitelere göre daha az yaralanma riski taşır.

Önceki çalışmalar, haftada yalnızca bir saat bisiklet süren kişilerin erken ölüm riskinin %22 daha düşük olduğunu göstermiştir.

İlgili Yazılar