Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Güncel Adana

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Magazin
  4. »
  5. Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’nde Tarihi Eserler Depremlere Karşı Korundu

Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’nde Tarihi Eserler Depremlere Karşı Korundu

Güncel Adana Güncel Adana -
32

2020 Yılında Başlatılan Çalışma Tamamlandı

Tekirdağ İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışma kapsamında, Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’ndeki tarihi eserlerin depremlere karşı korunması için önemli adımlar atıldı.

Müzede 4 Bin Eser Sergileniyor

İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu, müzede Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerine ait metal kaplar, seramikler, hamam takımları, el işlemeleri, gümüş takılar ve silahlar gibi birçok eserin sergilendiğini belirtti. Toplamda 4 bin eserin müzede sergilendiğini ifade eden Hacıoğlu, özellikle Traklara ait önemli eserlerin bulunduğunu vurguladı.

Depremlere Karşı Önlem Alındı

Hacıoğlu, Tekirdağ’ın deprem kuşağında bulunduğunu hatırlatarak, tarihi yapıların ve eserlerin olası depremlere karşı korunmasının büyük önem taşıdığını belirtti. Bu nedenle 2020 yılında başlatılan çalışmanın tamamlandığını ve müzede bulunan arkeolojik eserlerin depremlere karşı koruma altına alındığını açıkladı.

Arkeolojik eserlerin müze mumuyla sabitlendiğini belirten Hacıoğlu, bu malzemenin eserlere herhangi bir zarar vermediğini ve deprem anında eserlerin zarar görmesini engellediğini ifade etti. Böylece, gelecek kuşaklara sağlam bir şekilde tarihi eserlerin aktarılmasının sağlandığını dile getirdi.

İlgili Yazılar