Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Güncel Adana

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. ABD’de FLIRT Varyantlarıyla Enfeksiyonlar Artıyor

ABD’de FLIRT Varyantlarıyla Enfeksiyonlar Artıyor

Güncel Adana Güncel Adana -
21

ABD’de COVID-19 Varyantları Yayılıyor

ABD’de, yeni COVID-19 varyantları olan FLIRT varyantları hızla yayılmaya devam ediyor. KP.2 varyantı, ilk ortaya çıktığı mart ayından bu yana ABD’de baskın korona virüsü türü haline geldi.

Enfeksiyonlar Yaz Aylarında Artabilir

Salgının başından bu yana enfeksiyonların yüzde 28,2’sinin KP.2’den kaynaklandığı belirtilirken, KP1.1 varyantı da hızla yayılarak enfeksiyonlarda yüzde 7,6’lık bir oran oluşturuyor. Uzmanlar, yaz aylarında yeni varyantların enfeksiyon dalgasına neden olabileceği konusunda uyarıda bulunuyor.

Aşıların Etkinliği Merak Ediliyor

Virolog Lawrence Young, aşıların ciddi hastalıklara karşı koruma sağlamaya devam edeceğini belirtirken, enfeksiyonların arttığı ülkelerde aşıların etkinliği konusunda endişeler bulunuyor. Bulaşıcı hastalıklar uzmanı William Schaffner ise aşıların yeni varyantlara karşı korumanın garantili olmadığını savunuyor.

Avrupa’da Durum Nedir?

FLIRT varyantı Avrupa’da da tespit edilmiş olmasına rağmen, Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi, kıta genelinde COVID aktivitesinin düşük kaldığını açıkladı. Bu durum, varyantların yayılımının ne kadar etkili olduğunu gösteriyor.

İlgili Yazılar