Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Güncel Adana

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi Açıklandı

Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi Açıklandı

Güncel Adana Güncel Adana -
11

Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Hazine Bakanı Detayları Paylaştı

Kamuda tasarruf ve verimlilik amacıyla yeni düzenlemelerin açıklandığı paket, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve Hazine Bakanı Mehmet Şimşek tarafından duyuruldu.

Kamuda Yapılacak Değişiklikler

Mehmet Şimşek’in açıklamalarına göre, paket kapsamında kamuda yeni araç satın alma ve kiralama yapılmayacak, hizmet binaları alımı durdurulacak. Kamuda istihdam emekli olanlarla sınırlandırılacak, personel servisi hizmeti sona erecek, yönetim kurulu ücretleri üst sınırlanacak ve yabancı menşeili araçların kullanımı yasaklanacak.

Yılmaz: Paket Enflasyonla Mücadeleye Destek Olacak

Cevdet Yılmaz, paketin enflasyonla mücadeleye katkı sağlayacağını belirtirken, tasarruf programının kamu tüketiminde verimliliği esas aldığını vurguladı. Ayrıca, deprem harcamalarından fedakarlık yapılmadan kamu dengelerinin sürdürülmesini sağlayacağını ifade etti.

Şimşek: En Önemli Sorun Enflasyon

Mehmet Şimşek ise enflasyonun en önemli gündem maddesi olduğunu belirtirken, paketin kamuda verimliliği artırmayı hedeflediğini ve harcama tedbirlerinin üç temel ekseni olan kamuda tasarruf, bütçe harcamalarında disiplin ve kamu yatırımlarında verimliliği sağlayacağını dile getirdi.

Taşıt ve Bina İle İlgili Düzenlemeler

Kamuda taşıt kullanımı 3 yıl süreyle durdurulacak, yabancı araçların kullanımı sonlandırılacak. Yeni bina alımı ve kiralama durdurulacak, mevcut kiralamalar peyderpey sonlandırılacak. Kamuda istihdam sadece emekli olanlarla sınırlı olacak ve yönetim kurulu ücretlerine üst sınır getirilecek.

Enerji Tasarrufu ve Yatırımlarda Kesinti

Paket kapsamında enerji verimliliği artırılacak, yenilenebilir enerji kaynaklarından faydalanılacak. Bütçede mal ve hizmet alım ödeneklerinde yüzde 10, yatırım ödeneklerinde yüzde 15 kesintiye gidilecek. Zorunlu haller dışında yeni proje alınmayacak ve öncelikli yatırımlar belirlenecek.

İlgili Yazılar