Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Güncel Adana

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Hollanda Başbakanı Mark Rutte, NATO Genel Sekreterliği İçin Tek Aday Olarak Kesinleşti

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, NATO Genel Sekreterliği İçin Tek Aday Olarak Kesinleşti

Güncel Adana Güncel Adana -
22

Rutte, Rakibinin Çekilmesiyle NATO Genel Sekreterliği İçin Tek Aday Oldu

Hollanda Başbakanı Mark Rutte’nin, NATO’nun bir sonraki Genel Sekreteri olması, rakibinin yarıştan çekilmesiyle kesinlik kazandı. Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis, NATO Genel Sekreterliği adaylığından çekildiğini açıklayarak Rutte’yi destekleyeceğini duyurdu.

Rutte’nin Göreve Başlama Tarihi ve Destekçileri

Rutte, 1 Ekim 2024’te NATO Genel Sekreteri olarak göreve başlaması bekleniyor. Nisan ayında Türkiye ziyareti sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la bir araya gelen Rutte, Ankara’nın da desteğini almıştı.

Rutte’nin Aktif Siyaseti Bırakacağı Açıklanmıştı

Hollanda’da koalisyon hükümetinin çökmesi sonrasında istifa eden Rutte, yeni hükümet kurulana kadar başbakanlık görevini sürdüreceğini ve ardından aktif siyaseti bırakacağını açıklamıştı. Ukrayna savaşının şiddetlendiği ve NATO üyeleri arasında gerilimlerin arttığı bir dönemde NATO Genel Sekreteri olarak göreve başlayacak.

Rutte’nin Destekçileri ve Zorluklar

Türkiye’nin de aralarında bulunduğu birçok ülkenin desteğini alan Rutte, Macaristan, Slovakya ve Romanya’nın desteğini kazanamamıştı. Resmi karar, 9-11 Temmuz tarihlerinde Washington’da yapılacak NATO zirvesinde açıklanacak. Rutte, göreve başladıktan sonra en az dört yıl süreyle NATO Genel Sekreteri olarak görev yapacak.

İlgili Yazılar