Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Güncel Adana

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Bisiklet Üretimi ve Kullanımında Türkiye’nin Durumu

Bisiklet Üretimi ve Kullanımında Türkiye’nin Durumu

Güncel Adana Güncel Adana -
26

Dünya Bisiklet Günü, Sürdürülebilirlik ve Bisiklet Endüstrisi

‘Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 2018’de, 193 ülkenin tamamının oyuyla aldığı kararla 3 Haziran, Dünya Bisiklet Günü olarak kutlanıyor. Sürdürülebilir ulaşımın sembolü kabul edilen bisiklet her yaşa hitap edebilen, iklim ve çevre üzerinde olumlu etkileri bulunan, hem spor hem eğlence hem de ulaşım aracı olarak tercih edilebiliyor. Bisiklet üretimi 1,7 milyon adede ulaştı.

BİSED Yönetim Kurulu Başkanı Metin Cengiz’in Değerlendirmeleri

Bisiklet Endüstrisi Derneği (BİSED) Yönetim Kurulu Başkanı Metin Cengiz, Türkiye’de bisiklet üretiminin 1,7 milyon adede ulaştığını, ihracatın 133 milyon euroya yükseldiğini açıkladı. Cengiz, sektördeki durağan seyri “Avrupa’yı etkileyen küresel enerji krizi ile enerji, iş gücü, ham madde giderlerinin artması” olarak açıkladı.

Bisiklet Kullanımı ve Pazar Analizi

BİSED üyesi üreticilerin ihracat yaptığı ülkeler arasında İskandinav ve Balkan ülkeleri ile Almanya’nın öne çıktığını belirten Cengiz, e-bisiklet satışlarında Avrupa’da yüzde 33 büyüme olduğunu vurguladı. Almanya, bu alanda önemli bir pazar olmaya devam ediyor.

Türkiye’deki Bisiklet Kullanımı ve Satışları

Türkiye’de bisikletli ulaşımın payına dikkat çeken Cengiz, büyükşehirlerde bisikletin payının düşük olduğunu belirtti. Son 5 yılda Türkiye’de bisiklet satışlarının yüzde 35 artış gösterdiğini vurguladı.

Esat Emanet’in İncelemeleri ve Öngörüleri

Türkiye’de bisiklet satışlarının yüzde 35 arttığını belirten Esat Emanet, çocuk ve dağ bisikletlerinin en çok ilgi gören modeller olduğunu ifade etti. Emanet, AB’nin bisikletlere yönelik KDV indirimi tavsiyesinin Türkiye’de de uygulanabileceğini düşündüklerini aktardı.

İlgili Yazılar