Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Güncel Adana

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Yemen’deki Husiler ABD’ye Ait Gemilere Saldırdı

Yemen’deki Husiler ABD’ye Ait Gemilere Saldırdı

Güncel Adana Güncel Adana -
17

Husiler ABD’ye Ait Gemilere Saldırdı

Yemen’deki İran destekli Husiler, Kızıldeniz ve Hint Okyanusu’nda ABD’ye ait 2 savaş gemisiyle 3 gemiyi hedef aldıklarını duyurdu.

Seri’nin Açıklamaları

Husilerin Sözcüsü Yahya Seri, El-Mesira televizyon kanalından konuya ilişkin açıklama yaptı. Seri, açıklamada, Hint Okyanusu’nda ABD’ye ait “Larego Desert” ile İsrail’e ait MSC Mechela isimli gemilerin vurulduğunu aktardı. Kızıldeniz’de ise “Minerva Lisa” isimli bir geminin hedef alındığını belirten Seri, geminin uyruğuna ilişkin bilgi vermedi. Seri, Kızıldeniz’de ABD’ye ait iki savaş gemisinin de insansız hava araçlarıyla (İHA) tam isabetle vurulduğunu belirtti.

Ulusal ve Uluslararası Tepkiler

Husilerin Sözcüsü, Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılar son bulana ve bölgedeki abluka kaldırılana kadar saldırıların devam edeceğini kaydetti. ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM) ise Husilerin kontrolündeki bölgeden bir insansız hava sistemini (UAS) başarıyla Sayfahaber.com imha ettiklerini duyurdu.

Kızıldeniz’deki Durum

Yemen’de İran’ın desteklediği Husiler, İsrail’in Gazze’deki saldırılarına tepki gerekçesiyle 31 Ekim 2023’ten bu yana Yemen açıklarında İsrailli şirketlere bağlı olduğunu belirttikleri ticari gemilere el koyuyor ve bazılarına da insansız hava araçları ve füzelerle saldırıyor. Husilerin eylemlerinin ardından çok sayıda gemicilik şirketi, Kızıldeniz’deki seferlerini durdurma kararı aldı. ABD, küresel deniz ticareti güvenliğinin tehlikeye girdiği gerekçesiyle 18 Aralık 2023’te bir grup ülkenin katılımıyla Husi güçlerine karşı “Refah Muhafızı Operasyonu” adında çok uluslu “deniz görev gücü” oluşturulduğunu açıkladı. ABD ve İngiltere’nin, Yemen’de kontrollerinde bulunan bölgelere saldırısı üzerine Husiler, bu iki ülkenin tüm gemilerini hedef alacağını duyurdu.

İlgili Yazılar