Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Güncel Adana

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Türkiye’nin Yenilenebilir Enerji Kapasitesi Hızla Artıyor

Türkiye’nin Yenilenebilir Enerji Kapasitesi Hızla Artıyor

Güncel Adana Güncel Adana -
17

Türkiye’nin Elektrik Kurulu Gücü 110 Bin 339 Megavata Ulaştı

Türkiye’nin toplam elektrik kurulu gücü 110 bin 339 megavata yükseldi. Yenilenebilir enerji kaynakları, bu gücün önemli bir kısmını oluşturuyor.

Yenilenebilir Enerji Kapasitesinde Barajlı Hidroelektrik Santralleri Önde

Türkiye’nin toplam kurulu gücü içinde en yüksek yenilenebilir enerji kapasitesi barajlı hidroelektrik santralleri ile 23 bin 855 megavatla ilk sırada yer alıyor. Onu sırasıyla güneş enerjisi santralleri (14 bin 994 megavat), rüzgar santralleri (12 bin 194 megavat), akarsu santralleri (8 bin 329 megavat), biyokütle (2 bin 94 megavat) ve jeotermal enerji (1691 megavat) takip ediyor.

Türkiye’nin Yenilenebilir Enerji Haritası

İzmir rüzgar, Konya güneş, Aydın jeotermal, Şanlıurfa hidroelektrik ve İstanbul biyokütle kapasiteleriyle Türkiye’nin yenilenebilir enerji haritasında öne çıkan şehirler arasında bulunuyor.

Türkiye Dünya Sıralamasında Yükselişte

Türkiye’nin yenilenebilir enerji kurulu gücü toplam kurulu gücün yüzde 57,2’sine ulaşmış durumda. Bu artışla dünya sıralamasında hızla yükselen Türkiye, 11. sırada yer alıyor ve ilk 10 ülke arasına girmek için çaba sarf ediyor.

Türkiye’nin Net Sıfır Emisyon Hedefi

Türkiye, tarihi sorumluluğu yüzde 1’in altında olmasına rağmen 2053 yılına kadar net sıfır emisyon hedefini gerçekleştirmeyi planlıyor. Yenilenebilir enerji yatırımlarının büyüklüğü 50 milyar doları aşarken, Türkiye’de farklı kaynaklardan enerji üretimi devam ediyor.

Uluslararası Sıralamada Türkiye’nin Yeri

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı’nın verilerine göre, Çin en yüksek yenilenebilir enerji kurulu gücüne sahip ülke konumunda. Türkiye ise 11. sırada bulunuyor. Türkiye’nin teknolojik gelişmelere yatırım yaparak sıralamadaki yerini yükseltmeyi hedeflediği belirtiliyor.

İlgili Yazılar