Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Güncel Adana

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Türkiye’nin Fıstık İhracatında Rekor Artış

Türkiye’nin Fıstık İhracatında Rekor Artış

Güncel Adana Güncel Adana -
9

2023 Yılında 96 Ülkeye 151 Milyon Dolarlık Fıstık İhracatı

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri verilerine göre, 2023 yılında Türkiye 96 ülkeye toplamda 151 milyon 568 bin dolarlık fıstık ihracatı gerçekleştirdi.

Geçen Yıla Göre Yüzde 76’lık Artış

Geçen yılın ocak-haziran döneminde fıstık ihracatından 54 milyon 854 bin dolar gelir elde edilirken, bu yılın aynı döneminde bu rakam yüzde 76’lık artışla 96 milyon 628 bin dolara yükseldi.

Türkiye’nin Başlıca İhracat Yaptığı Ülkeler

Türkiye’nin fıstık ihracatında en çok tercih ettiği ülkeler arasında başı çeken İtalya oldu. Bu yılın ilk 6 ayında Türkiye, İtalya’ya 21 milyon 579 bin dolarlık fıstık sattı. İtalya’yı Almanya ve Kazakistan izledi.

Önemli Bir Stratejik Ürün: Fıstık

Şanlıurfa Ticaret Borsası Meclis Başkanı İsa Kızıldemir, fıstığın Türkiye için stratejik bir ürün olduğunu vurgulayarak, Türkiye’de en fazla fıstık ağacının Şanlıurfa ile Gaziantep‘te bulunduğunu belirtti.

Kızıldemir, bu yıl yaşanan büyük artışın üretici ve ihracatçılar açısından sevindirici olduğunu ifade ederek, “2024 yılının başından bu yana ihracat rakamlarımız artarak devam ediyor. Bu yıl ‘var’ yılı olacak. Şanlıurfa’da 170 bin ila 176 bin ton fıstık rekoltesi bekleniyor. Bu artışla birlikte yıl sonunda ihracat rakamlarımızın daha da yukarılara çıkması hedefleniyor.” açıklamasında bulundu.

İlgili Yazılar