Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Güncel Adana

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Siirt’te Anız Yakmanın Zararları Ve Çözüm Önerileri

Siirt’te Anız Yakmanın Zararları Ve Çözüm Önerileri

Güncel Adana Güncel Adana -
9

Çiftçiler Anız Yakmaya Devam Ediyor

Siirt’te hasat sonrası tarlalarını ikinci ürüne hazırlamak için dönüm başına 1933 TL para cezasına aldırış etmeyen bazı çiftçiler, anız yakmaya başladı. Kentte, haziran ayında anız yaktığı tespit edilen 1 çiftçiye 34 bin 794 TL idari para cezası uygulandı.

Toprağın Verimi Düşüyor

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nde görevli Tarım Teknikeri Ali Azat Epözdemir, anız yangınlarının topraktaki verimi düşürdüğünü belirterek, anızın toprağın dinlenme sürecini bozduğunu ve verimi azalttığını vurguladı. Anız yakmanın topraktaki karbon azot dengesini bozduğunu, toprağın verimsiz hale gelmesine ve çiftçilerin daha fazla gübre kullanmak zorunda kalmasına neden olduğunu söyledi.

Anız Yakmanın Ekonomiye Etkisi

Epözdemir, anız yakmanın ağır cezaları ve yaptırımları olduğunu belirterek, çiftçilerin anız yakarak aslında daha büyük maliyetlere yol açtığını ifade etti. Anız yakmanın sonucunda toprak verimsizleştiği için çiftçilerin daha fazla gübre kullanmak zorunda kaldığını ve toprağın dinlenme ihtiyacı olduğunu belirtti.

Çiftçiler Uyarıldı

Ferman Uras (53) gibi uzun süredir çiftçilikle uğraşan kişiler, anız yakmanın zararlarına dikkat çekerek, toprağın verimliliğini korumak için anız yakmamaları konusunda diğer çiftçilere uyarılarda bulundu.

Çiftçilere çağrı: Anız yakmayın, toprağınızı koruyun!

İlgili Yazılar