Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Güncel Adana

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Magazin
  4. »
  5. Şahinbey İlçesindeki Burç Ormanı’nda Hayvan Bakıcılarının Özverili Çalışması

Şahinbey İlçesindeki Burç Ormanı’nda Hayvan Bakıcılarının Özverili Çalışması

Güncel Adana Güncel Adana -
20

Doğal Yaşam Parkı’nda Bakıcıların Önemi

Şahinbey ilçesindeki Burç Ormanı’nda 1 milyon metrekare alana kurulu park, 350 farklı türden 4 bin hayvana ev sahipliği yapıyor. Doğal Yaşam Parkı’nda her hayvan türünün ihtiyaçlarının karşılanması için en büyük iş, bakıcılara düşüyor.

Bakıcıların Emek ve Özverisi

Yaban hayatının farklı türlerdeki üyelerinin bakıcıları, sabahın erken saatlerinde mesaiye başlayarak sorumlu oldukları hayvanların beslenmesinden bakımına kadar her türlü ihtiyacını karşılıyor. Aralarında duygusal bağın da oluştuğu hayvanlarla mesaisini geçiren bakıcılar, yıl boyunca gelen milyonlarca ziyaretçiye eşlik ederek hayvanları anlatıyor.

Bakıcıların Önemi

Büyükşehir Belediyesi Doğal Hayatı Koruma Daire Başkanı Celal Özsöyler, parkın idaresinde büyük bir emek ve özverili çalışmanın bulunduğunu belirterek, “Parkımızdaki bakıcılarımız 21-25 yıllık. Hayvan da bakıcısıyla bütünleşiyor. Hayvanlarımız bakıcılarını gördüğünde mutlu oluyor ve yeme istekleri artıyor, görmediğinde üzülüyor.”

İşin Detayları

21 yıldır şempanze bakıcılığı yapan Nedim Arslan, “Bakıcılık severek yapılması gereken bir iş. Diğer şempanzeler gibi ‘Can’ da bize çok alıştı. Şempanze bakıcılığı, insanlara yakın olduğu için daha güzel.”

Yırtıcıların bakıcılarından Adil Kaya ise, “Aslanlarla çalışmak biraz zor da olsa güzel bir duygusu var. Önce korkuyordum ama yıllar geçtikçe korkumuz azaldı. Ama ister istemez biraz da korku var, insan ürperiyor.”

Bakım Detayları

Fil “Gabi”nin bakıcısı Mahmut Bozkurt, “Gabi’ye meyvelerini sirkeli suda dezenfekte ettikten sonra verdiklerini. İki haftada bir manikür ve pedikürünü yapıyoruz.”

“Şakir” ve “Sevil” isimli zürafaların bakıcısı Ali Göngen ise, “Hayvanları anavatanlarındaki koşullara göre beslediklerini ve kuru meyve verdiklerini.

İlgili Yazılar