Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Güncel Adana

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Magazin
  4. »
  5. Murat Soydan Hayatını Kaybetti

Murat Soydan Hayatını Kaybetti

Güncel Adana Güncel Adana -
15

Murat Soydan’ın Vefatı Kızı Mehveş Soydan Tarafından Duyuruldu

84 yaşındaki Murat Soydan’ın hayatını kaybettiği üzücü haber, kızı Mehveş Soydan tarafından sosyal medya hesabından duyuruldu. Mehveş Soydan, “Canım babamı kaybettik. Başımız sağ olsun” ifadesini kullandı.

Murat Soydan Kimdir?

Murat Soydan, 2 Ekim 1940 tarihinde Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesinde doğmuştur. Gerçek adı Rüçhan Tercan olan Soydan, ilk ve ortaokulu Lüleburgaz’da, liseyi Edirne’de tamamlamıştır. İstanbul’a üniversite için gelen Soydan, İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nde okurken aynı zamanda İstanbul Belediye Konservatuvarı Türk Musikisi Bölümü’nü de bitirmiştir.

Askerliğini yedek subay olarak tamamladıktan sonra 1966 yılında Perde mecmuasının açtığı yarışmayı Tanju Korel ile kazanarak sinemaya adım atmıştır.

Sinemaya ‘Kolsuz Kahraman’ İle Adım Attı

1966 yılında Nejat Saydam’ın çektiği ‘Kolsuz Kahraman’ adlı filmle sinema hayatına başlayan Murat Soydan, Cüneyt Arkın, Fatma Girik ve Suzan Avcı gibi isimlerle birlikte rol almıştır. Türkan Şoray ve Hülya Koçyiğit gibi ünlü oyuncularla birçok filmde başrolü paylaşmıştır.

221 filmde yer alan Murat Soydan, bir dönem Sinema Oyuncuları Derneği başkanlığı yapmıştır. 1972 yılında 9. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde ‘Zulüm’ filmindeki rolü ile En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazanmıştır. Soydan’ın iki evliliğinden iki çocuğu bulunmaktadır.

İlgili Yazılar