Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Güncel Adana

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Spor
  4. »
  5. Liverpool FC: Futbolun Tarihsel ve Başarılı Kulübü

Liverpool FC: Futbolun Tarihsel ve Başarılı Kulübü

Güncel Adana Güncel Adana -
19

Anfield’dan Dünya Futboluna Yolculuk

İngiliz iş insanı John Houlding’in 1892’de Everton’ın ayrılması üzerine kurduğu Liverpool FC, yaklaşık 1,5 asırlık tarihinde büyük başarılara imza atmış köklü bir kulüptür.

Bill Shankly ve Kırmızı Formalar

Efsane teknik direktör Bill Shankly, 1964’te Liverpool’un kırmızı formayı benimsemesiyle kulübün görsel kimliğini dönüştürdü. Bu değişimle birlikte kulüp, taraftarlarını Walton Breck yolu üzerindeki efsanevi tribünde bir araya getirdi.

Heysel ve Hillsborough Faciası

1970’ler ve 1980’lerde kupa zaferleriyle parlayan Liverpool, Heysel ve Hillsborough faciasıyla sarsıldı. Heysel’de yaşanan trajedi sonrasında UEFA’nın 5 yıl Avrupa kupalarından men cezası verdiği kulüp, Hillsborough faciasında ise 96 taraftarını kaybetti.

En Fazla Şampiyonluk Kazanan İkinci Takım

Liverpool, 19 lig şampiyonluğuyla İngiltere’nin en fazla şampiyonluk yaşayan ikinci takımı konumundadır. 2019-2020 sezonunda Jurgen Klopp yönetimindeki Liverpool, 30 yıl aradan sonra şampiyonluk sevinci yaşamıştır.

İstanbul’da Unutulmaz Geri Dönüş

2004-2005 sezonunda UEFA Şampiyonlar Ligi’nde Milan karşısında 3-0 geriye düşen Liverpool, unutulmaz bir geri dönüşle maçı penaltılara taşıyıp, kupayı müzesine götürmüştür. Kulüp, tarihte 6 kez Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu yaşamıştır.

İlgili Yazılar