Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Güncel Adana

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Magazin
  4. »
  5. Katja Korfmann, Eşinin Rüyası Olan Troya Müzesini Ziyaret Etti

Katja Korfmann, Eşinin Rüyası Olan Troya Müzesini Ziyaret Etti

Güncel Adana Güncel Adana -
15

Prof. Dr. Korfmann’ın Eşi, Troya Müzesi’nde Eşinin İzlerini Takip Etti

‘Hayatının 17 yılını Troya Antik Kenti’ne adayan, Troya kazılarıyla, Homeros, İlyada ve Troya araştırmalarında çığır açan Prof. Dr. Korfmann’ın eşi Katja Korfmann, 2005’te kaybettiği eşinin rüyası olan Troya Müzesi’ni ziyaret etti.

Prof. Dr. Rüstem Aslan Eşlik Etti, Eserler Hakkında Bilgi Verdi

Troya Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Rüstem Aslan, Katja Korfmann’a eşlik ederek müzeyi gezdirdi ve eserler hakkında detaylı bilgi verdi.

Katja Korfmann: “Eşimin Rüyasının Gerçekleştiğini Görmek Çok Güzel”

Katja Korfmann, yaptığı açıklamada, “Eşimin bu fikrinin gerçekleşmiş olması çok güzel bir duygu. Müze binasını çok beğendim. Eşim tutkulu bir arkeologdu ve bütün enerjisini Troya’ya harcıyordu.” dedi.

“Eserlerin çıktığı yerde sergilendiği müze fikri gerçekleşti”

1995’te ortaya atılan müze fikrinin şimdi gerçekleştiğini belirten Korfmann, “Eserlerin çıktığı yerde sergilensin, müzeler birbirleriyle işbirliği içinde olsun, bu fikrin gerçekleşmiş olması benim için çok önemli.” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Rüstem Aslan: “Gelecek Bıraktığın İzdir”

Prof. Dr. Rüstem Aslan, Korfmann’ın mirası üzerine çalışmalar yürüttüklerini belirterek, “Eserlerin çıktığı yerde sergileniyor olması fikrinin gerçekleşmesi çok önemli. Bu müze ve Troya, bu eserlere ev sahipliği yapmaya devam edecek.” dedi.

İlgili Yazılar