Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Güncel Adana

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Güneş Enerjisi Kapasitesi Rekor Seviyede Arttı

Güneş Enerjisi Kapasitesi Rekor Seviyede Arttı

Güncel Adana Güncel Adana -
15

Güneş Enerjisi Kapasitesi 2024’e Gözle Geliyor

SolarPower Europe tarafından yayınlanan Güneş Enerjisi Küresel Piyasa Görünümü 2024 raporuna göre, geçen yıl toplam 576 gigavatlık yenilenebilir kapasite artışı yaşandı.

Güneş Enerjisi Lider Konumda

Rapora göre, ilave edilen yenilenebilir enerji kapasitesinin yüzde 79’u **güneş enerjisi** tarafından karşılandı. Rüzgar enerjisi yüzde 20’lik payla 117 gigavatlık artış gösterirken, hidroelektrik enerjisi ise 7 gigavat ve yüzde 1,2’lik bir payla izledi. Diğer kaynaklar yüzde 0,1 payla 1 gigavatlık artış sağladı.

Rekor Artış “Sıra Dışı” Olarak Değerlendirildi

Geçen yıl gerçekleşen 576 gigavatlık artış, bir önceki yıla göre yüzde 87’lik bir artışı temsil ediyor. Bu artış, raporda **”sıra dışı”** olarak nitelendirildi. 2022’de yıllık artış oranı yüzde 46 idi. Güneş enerjisi, 447 gigavatlık kurulumla tüm zamanların rekorunu kırarak bu artışta öncü konumda yer aldı.

Temiz Enerji Yatırımları Artıyor

Geçen yıl gerçekleştirilen 3 trilyon dolarlık enerji yatırımlarının yüzde 63’ü, yani 1,9 trilyon dolarlık bölümü, **temiz enerji** alanında yapıldı. Küresel yenilenebilir enerji ekipman üretimine 200 milyar dolar yatırım yapılırken, bunun yaklaşık 80 milyar doları ise güneş enerjisi için ayrıldı.

İlgili Yazılar