Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Güncel Adana

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. El Salvador’daki Tehlikeli Cezaevi: Tecoluca Terörle Mücadele Merkezi

El Salvador’daki Tehlikeli Cezaevi: Tecoluca Terörle Mücadele Merkezi

Güncel Adana Güncel Adana -
28

El Salvador Hükümeti, Tehlikeli Mahkumların Bulunduğu Cezaevinin Fotoğraflarını Yayınladı

El Salvador hükümeti, yaklaşık 40 bin mahkumun kaldığı Tecoluca’daki Terörle Mücadele Merkezi ismiyle bilinen cezaevinin yeni fotoğraflarını kamuoyuyla paylaştı. Sicili kabarık on binlerce mahkumun bulunduğu bu cezaevinde sıkı güvenlik önlemleri uygulandığı ve suç örgütü üyelerinin de bu merkezde yer aldığı belirtildi.

Mahkumların Şartları ve Günlük Hayatı

Cezaevine giren hiçbir mahkumun bir daha özgürlüğüne kavuşamadığı belirtilirken, fotoğraflarda gömleksiz ve dövmeli mahkumların görüldüğü ortaya çıktı. Bazı fotoğraflarda mahkumlar elleri arkadan bağlı bir şekilde otobüslere bindirilirken, diğerlerinde ise yerlere oturtularak bekletildikleri görülüyor. Mahkumlara çatal-bıçak-kaşık verilmediği ve her gün sadece yarım saat hücrelerinden dışarı çıkabildikleri belirtilirken, bu süre zarfında kendi vücut ağırlıklarıyla egzersiz yapabildikleri kaydedildi.

İnsan Hakları ve Eleştiriler

El Salvador lideri Nayib Bukele’nin açtığı bu cezaevine insan hakları örgütlerinden tepkiler gelmekte. Cristosal isimli örgüt, sadece bu yıl içinde 174 mahkumun işkenceye maruz kaldığını ve öldürüldüğünü duyurdu. Ancak hükümet, mahkumların şartlarının iyi olduğunu ve insan haklarına dikkat edildiğini savunmaktadır. Ülkede şiddet olaylarının %57 oranında azaldığı belirtilirken, El Salvador şiddet ve cinayetlerde dünyanın en kötü sicillerinden birine sahiptir.

İlgili Yazılar