Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Güncel Adana

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Dünya Piyasalarında Neler Yaşanıyor?

Dünya Piyasalarında Neler Yaşanıyor?

Güncel Adana Güncel Adana -
17

Merkez Bankalarının Faiz İndirimi ve Piyasalardaki Etkileri

Yılın geri kalanında önemli merkez bankalarının faiz indirimi konusundaki belirsizlik, varlık fiyatlarını etkilemeye devam ediyor. Açıklanan veriler ve banka yetkililerinin sözlü yönlendirmeleri piyasalarda oynaklığı artırıyor.

Fed ve ECB’den Gelen Açıklamalar

Fed Başkanı Jerome Powell, enflasyon hedefine yönelik ilerleme kaydedildiğini belirtirken, faiz indirimi öncesinde daha fazla veri görmek istediklerini vurguladı. Diğer Fed yetkilileri de ekonomide zayıflama işaretleri olduğunu ifade etti. ECB Başkanı Christine Lagarde ise dezenflasyonda ilerleme kaydedildiğini ancak belirsizliklerin devam ettiğini aktardı.

Açıklanan Veriler ve Piyasalardaki Yansımaları

ABD’de açıklanan JOLTS açık iş sayısı ve diğer makroekonomik veriler, istihdam piyasasında soğuma işaretleri verirken, piyasalardaki oynaklığı artırıyor. Analistler, önümüzdeki dönemde atılacak adımlara dair sinyallerin bu verilerle şekillenebileceğini belirtiyor.

Dünya Piyasalarındaki Gelişmeler

ABD’de Tesla hisselerinde yaşanan değer kazancı ve 10 yıllık tahvil faizi ile dolar endeksindeki dalgalanmalar dikkat çekerken, Avrupa ve Asya’daki piyasalarda da benzer oynaklıklar yaşanıyor. Yurt içinde Borsa İstanbul’da enflasyon verileri ve Dolar/TL kuru yakından takip ediliyor.

İlgili Yazılar