Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Güncel Adana

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Dünya Genelinde Siyasi Gündem ve Makroekonomik Veriler Varlık Fiyatlarını Etkiledi

Dünya Genelinde Siyasi Gündem ve Makroekonomik Veriler Varlık Fiyatlarını Etkiledi

Güncel Adana Güncel Adana -
12

Fed Başkanı Powell’ın Açıklamaları ve ABD’deki Enflasyon Verileri Önemli

Analizciler, Fed Başkanı Powell’ın açıklamalarının ve ABD’de açıklanacak enflasyon verilerinin Fed’in gelecek politikalarına yönelik ipuçları verebileceğini söylüyor. ABD’de tarım dışı istihdamın haziranda beklentilerin üzerinde artış göstermesine rağmen, nisan ve mayıs verilerinde aşağı yönlü revizyonlar yapıldı. Fed’in faiz indirimi konusunda beklentileri güçlendiren veriler, iş gücü piyasasındaki yumuşama sinyalleri verdi.

Fed’in Politika Yönelimine İlişkin Belirsizlikler Devam Ediyor

Fed yetkilileri enflasyon konusunda daha fazla veri beklediklerini ve faiz oranlarının ne kadar süre yüksek tutulacağı konusunda bölünmüş olduklarını belirtirken, bankanın faiz indirimlerine başlamadan önce daha fazla güvenceye ihtiyaç duyduğu ifade edildi.

Küresel Piyasalarda Oynaklık Artıyor

Önümüzdeki dönemde merkez bankalarının faiz indirimi politikaları, varlık fiyatlarını etkilemeye devam ederken, açıklanan veriler ve banka yetkililerinin yönlendirmeleri piyasalarda oynaklığı artırıyor. Özellikle ABD’deki seçim gelişmeleri ve ekonomik veriler, yatırımcıların dikkatini çekiyor.

Avrupa ve Asya Borsalarında Pozitif Seyir

Avrupa borsalarında alış ağırlıklı bir seyir izlenirken, ECB Başkanı Lagarde’ın dezenflasyon konusunda ilerleme kaydedildiğini belirtmesi borsalarda olumlu etki yarattı. Asya piyasalarında ise Çin dışında pozitif bir seyir gözlendi. Japonya’da yükselen faiz beklentileri ve ekonomik veriler borsaları etkiliyor.

Yurt İçinde Ödemeler Dengesi ve Sanayi Üretimi Verileri Önemli

Türkiye’de enflasyon beklentilerinin düşmesi ve dolar/TL kurundaki hareketler dikkat çekiyor. Önümüzdeki dönemde ödemeler dengesi ve sanayi üretimi verileri yatırımcılar tarafından yakından takip edilecek. BIST 100 endeksinde 11.000 ve 11.100 puan direnç, 10.800 ve 10.700 seviyeleri destek olarak öne çıkıyor.

İlgili Yazılar