Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Güncel Adana

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Sözcüsü’nden İsrail Büyükelçisi ile Görüşme Açıklaması

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Sözcüsü’nden İsrail Büyükelçisi ile Görüşme Açıklaması

Güncel Adana Güncel Adana -
20

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Sözcüsü Stephane Dujarric, İsrail Büyükelçisi ile Görüşme Hakkında Açıklamalarda Bulundu

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın toplantısında yaptığı değerlendirmede, Genel Sekreter İcra Dairesi Kabine Şefi Earle Courtenay Rattray’ın raporuna dair İsrail Büyükelçisi ile yapılan görüşme hakkında bilgi verdi.

Dujarric: “Görüşmeler Bilgi Vermek ve Sızıntıları Önlemek İçin Yapılıyor”

Dujarric, protokol gereği gerçekleşen bu görüşmelerin ülkelere bilgi aktarmak ve sızıntıları önlemek amacıyla yapıldığını vurgulayarak, Büyükelçi Erdan’ın görüşmenin bir bölümünü kaydedip yayınlamasının şok edici ve kabul edilemez olduğunu belirtti. Dujarric, BM tarihinde böyle bir durumla karşılaşmadığını ifade etti.

BM Güvenlik Konseyi’ne Sunulacak Rapor

Kara listenin yer alacağı raporun 14 Haziran’da Güvenlik Konseyi’ne sunulacağını dile getiren Dujarric, bu raporun her yıl Güvenlik Konseyi talebiyle oluşturulduğunu belirtti. Dujarric, raporun çocuklara yönelik silahlı çatışma bölgelerindeki durumu şeffaf bir şekilde ele aldığını ve iyi bir metodolojiyle hazırlandığını vurguladı.

İsrail Büyükelçisi Erdan’ın Açıklamaları

İsrail’in BM Daimi Temsilcisi Gilad Erdan, karara ilişkin video paylaşımında, Genel Sekreter’in İsrail’i kara listeye almasını “utanç verici” olarak nitelendirmiş ve İsrail ordusunu savunmuştu. BM’nin, İsrail’i “çocuklara zarar veren ülke ve gruplar listesine” eklemesiyle ilgili rapor, 14 Haziran’da toplanacak Güvenlik Konseyi’ne sunulacak.

İlgili Yazılar