Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Güncel Adana

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. BES Fonları ve Katılımcı Sayısı Artıyor

BES Fonları ve Katılımcı Sayısı Artıyor

Güncel Adana Güncel Adana -
13

BES ve OKS Fonları Yükselişte

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) fonları ve katılımcı sayısı, son dönemde sürekli artış gösteriyor. Haziran sonu itibarıyla BES’te katılımcıların fon tutarı 839 milyar 387,5 milyon liraya ulaşırken, devlet katkısı fon tutarı da 118 milyar 584,5 milyon liraya yükseldi. Otomatik Katılım Sistemi’nde (OKS) ise katılımcıların fon tutarı, devlet katkısı fon tutarı ile birlikte 72 milyar 530,2 milyon liraya çıktı.

Fon Büyüklüğünde Artış Devam Ediyor

BES’teki fon büyüklüğündeki artış 254 milyar lirayı aşarken, 2023 yılı sonunda BES’teki katılımcı sayısı 8 milyon 676 bin 46’ya ulaşmıştı. Aynı dönemde OKS’de biriktirilen fon tutarı ve devlet katkısı fon tutarı da artış gösterdi.

Yatırım Çeşitliliği ve Sisteme Katkılar

BES ve OKS dahil toplam fon büyüklüğü ve katılımcı sayısı artmaya devam ediyor. Özellikle farklı yatırım fonu seçeneklerinin desteklenmesi, sisteme katkı sağlayacak yeni yatırımcıların artmasını sağlayabilir.

Enflasyon ve Getiriler

HDI Fibaemeklilik Genel Müdürü Erol Öztürkoğlu, piyasalardaki getirilerin fon büyümesinde belirleyici olduğunu belirtti. Enflasyonun düşmesiyle birlikte tasarruf oranlarının artması ve fon büyümesinin olumlu etkilenmesi bekleniyor. Yıl sonunda sistemde hedeflenen 1,3 trilyon liralık büyüklüğün aşılması öngörülüyor.

Kısa ve Uzun Vadeli Beklentiler

Sektördeki uzmanlar, borsa, altın ve sabit kıymetli getirilerdeki artışların fon büyümesine olumlu katkı yapacağını öngörüyor. Ayrıca kısmi çekişin uzun vadede sistemden çıkışları engelleyeceği belirtiliyor.

İlgili Yazılar