Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Güncel Adana

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Magazin
  4. »
  5. Belçika’dan Kayseri’ye Bisikletle Unutulmaz Yolculuk

Belçika’dan Kayseri’ye Bisikletle Unutulmaz Yolculuk

Güncel Adana Güncel Adana -
15

Mustafa Öz, Belçika’dan 2. Kez Bisikletiyle Memleketine Geldi

Belçika’nın Anvers şehrinde yaşayan evli ve 5 çocuk babası Mustafa Öz, 2019 yılında bisikletiyle 3 bin 400 kilometrelik yolu katederek memleketi Kayseri’ye geldi. Gurbetçi Öz, bundan 5 yıl sonra yeniden memleketine bisikletle gitmeye karar verdi. 5 ay süren hazırlığın ardından Öz, 20 gün önce yola çıktı. Çok sayıda şehri bisikletiyle geçen Öz, 20 günün sonunda memleketi Kayseri’ye 2. kez bisikletiyle geldi.

Avrupa Turu ve Hazırlıklar

Mustafa Öz, yaşadığı süreci şu sözlerle anlattı: “Yurt dışında kalıyorum. 1968 yılında gittik. Babam bizi aldı, götürdü. Yıllardan beri de oradayız. İnşaat sektöründe çalışıyoruz. Son 20 seneden beri bisiklete olan bir tutkum var. Belçika’nın etrafında bisiklet programlarım oldu. Turlara ve yarışmalara katıldım. Sonrasında Türkiye’ye gelme düşüncem oldu. Ben de ‘Tamam, bineyim gideyim’ dedim. Ondan sonra nereden nereye gideceğim hakkında bir program ayarladım. Belçika, Lüksemburg, Fransa, İsviçre, İtalya, İtalya’dan gemiyle Yunanistan ve Türkiye’ye geldim.”

Yolculukta Karşılaşılan Zorluklar

Öz, Belçika’dan Kayseri’ye gelmenin uzun bir yolculuk olduğunu belirterek şunları söyledi: “Yaklaşık 5-6 ay hazırlık yaptım. Yolların durumu ve kalacağım yerlerin programını hazırladım. Avrupa’da biraz yollar sıkıntılı. Halen bisiklet yolları olmayan yerler var. En büyük sıkıntım o oldu. Bir diğer sıkıntı ise köpeklerin saldırması. Bu durum her tarafta olduğu gibi yurt dışında da var. Onun haricinde çok keyifli geçti.”

Gelecek Planları

Öz, gelecek yıl Tuna Boyu’nu bisikletiyle geçeceğini belirterek, “Bisikletseverler kendilerine bir program yapsın. Tek başlarına yola çıkmasınlar. Muhakkak bu sporu yapsınlar. Bisiklete tutkum var. Seneye, canım sağ olursa Tuna Boyu’na gideceğim. Bisikletle Edirne’den çıkıp, Bulgaristan’ı geçip, Tuna Nehri’nin Karadeniz’e aktığı yerden gideceğim. Bu yolculuk yaklaşık 4 bin kilometre.” şeklinde konuştu.

İlgili Yazılar