Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Güncel Adana

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Alkollü İçki Firması Rakı, Votka ve Cin Fiyatlarına Zam Yaptı

Alkollü İçki Firması Rakı, Votka ve Cin Fiyatlarına Zam Yaptı

Güncel Adana Güncel Adana -
10

ÖTV ve Üretici Enflasyonu Artışı Fiyatlara Yansıdı

Bir alkollü içki firması, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı 6 aylık üretici enflasyonu rakamlarının ardından rakı, votka ve cin fiyatlarına zam yaptı. Akaryakıt, alkollü içkiler ve tütün mamullerinde özel tüketim vergisi (ÖTV) tutarları arttı ve bu artışla birlikte içki markaları da kendi zamlarını ekledi.

Yeni Fiyatlar

Açıklanan fiyatlara göre, bugün itibariyle 70’lik rakıya tam 150 TL zam geldi. Böylece standart bir 70’lik rakının fiyatı 925 TL oldu. 70’lik votka 619 TL’ye, 70’lik cin ise 679 TL’ye yükseldi.

ÖTV Artışı

Otomatik ÖTV zammına bağlanan alkollü içki, tütün ve akaryakıt ürünlerinin ÖTV’sine yapılan artış oranı, ilk altı aylık ÜFE oranında yüzde 19,49 oldu. Bu zammın etkisiyle 70’lik rakının üretici zammı hariç ortalama satış fiyatının 853 TL olması beklenirken, üretici firmaların kendi zamlarını ekleyerek fiyatı 925 TL’ye kadar çıkardığı bildirildi.

Akaryakıt ve Tütün Ürünlerinde de Artış

Enflasyon rakamlarının ardından gelen otomatik ÖTV zammıyla birlikte, akaryakıt fiyatları da yükseldi. Motorine 2,07 TL, benzine 2,21 TL, otogaza ise 95 kuruş zam yapıldı. Ayrıca sigara fiyatları da artış gösterdi.

İlgili Yazılar