Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Güncel Adana

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Zona Hastalığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Zona Hastalığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Güncel Adana Güncel Adana -
22

Zona Nedir?

Zona , diğer adıyla herpes zoster , varicella-zoster virüsünün (VZV) neden olduğu bir hastalıktır. Bu virüs, aynı zamanda su çiçeğine de sebep olur. Zona, genellikle çocukluk döneminde su çiçeği geçiren kişilerde, virüsün sinir hücrelerinde latent halde kalması ve yıllar sonra yeniden aktif hale gelmesiyle ortaya çıkar.

Zona Neden Olur?

Varicella-Zoster Virüsü (VZV) : Su çiçeğine neden olan bu virüs vücutta sinir hücrelerine yerleşir ve yıllarca inaktif kalabilir. Bağışıklık sisteminin zayıflaması durumunda virüs yeniden aktif hale gelerek zona hastalığını tetikler.

Bağışıklık Sistemi Zayıflaması : Yaşlanma, stres, kronik iddaci giriş hastalıklar veya bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar virüsün yeniden aktif hale gelmesine neden olabilir.

Fiziksel veya Duygusal Stres : Ciddi hastalıklar, yaralanmalar veya duygusal travmalar da virüsün aktifleşmesine katkıda bulunabilir.

Zona Bulaşıcı mı?

Zona doğrudan bulaşıcı değildir. Yani, zona olan bir kişinin döküntülerine temas etmek sizi zona hastası yapmaz. Ancak, daha önce su çiçeği geçirmemiş veya aşılanmamış kişiler için, zona bulaşıcı olabilir. Zona olan bir kişinin döküntülerinden sızan sıvı ile temas, su çiçeği hastalığına yol açabilir. Bu durum, özellikle hamile kadınlar ve bebekler için risklidir.

İlgili Yazılar