Zirkonyum Diş Kaplama Acıtır Mı?

Zirkonyum Diş Kaplama Acıtır Mı?

Zirkonyum Diş Kaplama Acıtır Mı?

Zirkonyum Diş Kaplama Acıtır Mı?

Son zamanlarda zirkonyum kaplamaya olan talep yoğun bir şekilde artış göstermektedir. Bu konuya dikkat çeken Dr. Dt. Cenker Selçuk; merak edilen sorulara yanıtlar verdi. Mesela zirkonyum diş kaplama acıtır mı? İşte bu soruya dair merak edilen her şey!

Zirkonyum diş kaplamaları, diş hasarını düzeltmenin oldukça etkili ve hızlı bir yoludur. Kronlar, köprüler ve diğer diş aletleri yapımında kullanılabilen çok sert bir malzeme olan zirkonyum oksitten yapılırlar. Zirkonyum diş hekimliğinde en dayanıklı malzemedir. Bu nedenle güçlü ve uzun ömürlü bir diş protezi oluşturmak için kullanılabilir.

Zirkonum kaplama uygulaması sırasında herhangi bir ağrı hissetmezsiniz. Ancak işlem sırasında herhangi bir ağrılı durumla karşılaşmamak için zirkonyum kaplama yaptırmadan önce kanal tedavisi gerekliyse bu işlemi mutlaka yaptırmalısınız. Bir de uygulama sonrasında hafif ağrı durumu yaşasanız da bu ağrının etkisi çoğunlukla geçici olacaktır.

Zirkonyum Kaplama Neden Avantajlı

Zirkonyum diş kaplamaların birincil avantajı dayanıklı olmalıdır. Zirkonyum, insanoğlunun bildiği en sert malzemelerden birisidir. Dayanıklılık ve uzun ömür içeren herhangi bir kozmetik diş hekimliği uygulaması için ideal bir seçimdir. Ayrıca kozmetik diş hekimliği uygulamalarında kullanılan diğer porselen türlerine kıyasla son derece güçlüdür. Zirkonyum kaplamanın diğer avantajlarıysa aşağıdaki gibidir;

  • Günlük kullanım nedeniyle talaş ve çatlaklara karşı yüksek direnç
  • Lekelere ve renk solmasına karşı dayanıklı, doğal görünümlü bir görünüm
  • Sıcak içeceklerden kaynaklanan yüksek sıcaklıklara dayanan dayanıklı emaye yapıştırma

Zirkonyum kaplama, tüm dişi kaplayan ince, özel yapım bir kaplamadır. Bu kaplama ısırma kuvvetlerine dayanacak kadar güçlüdür. Üstelik bu tür kaplamaların doğal dişinizin rengine ve şekline uyacak şekilde hazırlanabilmesi de mümkün olmaktadır.

Zirkonyum kaplama kuronlar, seramik kuronlardan daha dayanıklı olmakla birlikte 20 yıla kadar dayanabilirler. Bu malzeme aynı zamanda güçlü ve esnektir. Bu nedenle sıcağı ve soğuğu iletmez. Diğer malzemeler gibi çatlamaz veya kırılmazlar. Bu özelliği de zirkonyum kaplamaları; dişleri restore etmek için ideal kılmaktadır.

Zirkonyum diş kaplama Neden Öneriliyor?

Zirkonyum diş kaplamaları, minelerinde birden fazla çürük, kırık diş veya talaş bulunan hastalara önerilmektedir. Diş teli takan hastalar, tellerdeki metalden etkilenmeyecekleri için zirkonyum kaplamalardan da fayda görebilirler. Zirkonyum diş kaplama, güzel bir gülümseme isteyen ancak diş implantlarının maliyetini karşılayamayan veya buna hazır olmayan kişiler için mükemmel bir seçenektir.

Zirkonyum kaplamalar, dişlerin ön kısmına yapıştırılan ince kaplamalardır. Gülümsemenize tamamen doğal bir görünüm ve his sağlarken aynı zamanda kırılma ve çatlamaya karşı da koruma sağlamaktadır.  Zirkonyumun diğer malzemelere göre en büyük avantajı aşınmaya karşı oldukça dirençli olmasıdır. Diş minesi çiğneme ve konuşma sırasında aşınırlar. Bu nedenle periyodik olarak değiştirilmesi gerekir.  Ancak zirkonyum kaplamlar her zaman uzun ömürlü bir kullanım noktasında üst düzeyde bir etkiye sahiptir.


​​​​​​​