Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Güncel Adana

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Magazin
  4. »
  5. Yusufeli Barajı Tamamlandı: Köyler Sular Altında Kaldı

Yusufeli Barajı Tamamlandı: Köyler Sular Altında Kaldı

Güncel Adana Güncel Adana -
20

Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali Hizmete Girdi

Yusufeli ilçesinde, Türkiye’nin en yüksek barajı olan ve dünyanın 5. en yüksek barajı unvanını taşıyan Yusufeli Barajı ile hidroelektrik santrali (HES) inşası tamamlandı. Barajın temeli 26 Şubat 2013’te atılmıştı. Barajın kurulu gücü 558 megavat olup, yıllık enerji üretimi 1 milyar 888 milyon kilovatsaat olacak.

Köyler Yerleşim Yerlerine Taşındı

Baraj inşası sürecinde, Yusufeli halkı sular altında kalan köylerinden yeni inşa edilen yerleşim yerlerine taşındı. Barajın 22 Kasım 2022’de su tutmaya başlamasıyla Yusufeli ilçe merkezi ile birçok köy sular altında kaldı.

Çeltikdüzü Köyünde Durum

Su altında kalan köylerden biri olan Çeltikdüzü köyünde, 164 haneli köyde 80’den fazla yapı sular altında kaldı. Yüksek kesimde yaşayan köylüler, evlerinin baraj gölü manzarasına sahip olmasının sevincini yaşarken, alt ve üstyapı eksikliklerinin giderilmesi talebinde bulunuyorlar.

Çeltikdüzü köyü Muhtarı Davut Polat, “Baraj sonrası su tutulmasıyla köyümüzün yarısı sular altında kaldı. Köyde yarıdan fazla ev sular altında kalmış durumda. Yeni yerleşim yerine taşınan köylülerimiz ise evlerinde göl manzarasının tadını çıkarıyorlar” dedi.

Köyde yaşayan Seba Küçük, “Evim su altında kalmadı, manzaram çok güzel. Burada deniz kenarında tek başıma yaşıyorum” derken, Hafiz Akçin ise “Komşularımızın yarısı yeni yerleşim yerine gitti, burada yaşamımızı sürdürmeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

İlgili Yazılar