Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Güncel Adana

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Yemen’de İran Destekli Husilerden Deniz Limanlarına Saldırı

Yemen’de İran Destekli Husilerden Deniz Limanlarına Saldırı

Güncel Adana Güncel Adana -
24

Husiler, Kızıldeniz ve Hint Okyanusu’ndaki Gemi Saldırılarını Açıkladı

Yemen’de İran destekli Husiler, Kızıldeniz ve Hint Okyanusu’nda bulunan gemilere yönelik saldırılar gerçekleştirdiklerini duyurdu. Askeri Sözcü Yahya Seri, yapılan açıklamada, Transworld Navigator ve Stolt Sequoia isimli gemilere seyir füzesi ve insansız deniz aracıyla saldırı düzenlendiğini belirtti.

Gemi Saldırılarının Nedeni: İşgal Altındaki Filistin Limanlarına Giriş Yasağı

Husilerin Askeri Sözcüsü, gemilere yapılan saldırıların sebebini, gemilerin Husilerin ilan ettiği “işgal altındaki Filistin limanlarına giriş yasağını” ihlal etmesi olarak açıkladı. Bu nedenle, Husiler söz konusu gemileri hedef aldıklarını aktardı.

Uluslararası Tepkiler ve Deniz Ticareti Güvenliği

Husilerin Yemen açıklarındaki saldırıları nedeniyle birçok gemicilik şirketi Kızıldeniz’deki seferlerini durdurma kararı aldı. ABD, deniz ticareti güvenliğinin tehlikeye girdiği gerekçesiyle Husi güçlerine karşı “Refah Muhafızı Operasyonu” adında çok uluslu deniz görev gücü oluşturulduğunu açıkladı. Bu operasyon, 18 Aralık 2023’te bir grup ülkenin katılımıyla başlatıldı.

Husilerin Tehdidi

Husiler, ABD ve İngiltere’nin Yemen’deki bölgelere saldırısının ardından, söz konusu ülkelerin tüm gemilerini hedef alacaklarını duyurdu. Bu durum, bölgedeki deniz ticareti ve güvenliğini ciddi şekilde tehdit etmektedir.

İlgili Yazılar