Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Güncel Adana

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türksat 6A’nın Uzaya Gönderilme Tarihini Açıkladı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türksat 6A’nın Uzaya Gönderilme Tarihini Açıkladı

Güncel Adana Güncel Adana -
18

Uydunun SpaceX Falcon 9 Roketiyle Uzaya Gönderilmesi Planlanıyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türksat 6A’nın uzaya gönderileceği tarih hakkında yazılı bir açıklama yaptı. Uraloğlu, uydunun SpaceX tarafından Falcon 9 roketiyle ABD Florida’daki Cape Canaveral fırlatma merkezinden gönderileceğini duyurdu.

Uydu, 8 Temmuz’da Türkiye Saatiyle 00.20’de Uzaya Gönderilecek

Uydunun ABD yerel saatiyle 8 Temmuz saat 17.20’de, Türkiye saatiyle ise 8 Temmuz’u 9 Temmuz’a bağlayan gece 00.20’de uzaya gönderilmesi planlanıyor. Uraloğlu, uydunun roketten ayrılmasının ardından SpaceX’in tüm süreci kontrol altında tutacağını belirtti.

Uydunun Önemi ve İşleyişi

Uraloğlu, Türksat 6A’nın fırlatılmasının ardından ilk sinyalin alınmasının büyük önem taşıdığını vurgulayarak, uydunun başarılı bir şekilde roketten ayrılmasının ardından 70. dakikada ilk sinyalin alınmasının beklendiğini söyledi. Uydunun yörünge testlerinden geçeceğini ve faaliyete geçmesi için gerekli kontrollerin yapılacağını belirtti.

Yerli İmece İle Geliştirilen Türksat 6A’nın Özellikleri

Türksat 6A projesinde TÜBİTAK, TUSAŞ, ASELSAN, CTech ekiplerinin bir araya gelerek çalıştığını belirten Uraloğlu, uydunun Türkiye’nin uydu kapasitesini artıracağını ve 35 bin 786 kilometre uzaklıkta konumlanacağını açıkladı.

Yerli Çözümlerle Daha Uygun Maliyet

TUSAŞ, ASELSAN ve diğer yerli firmaların katkılarıyla geliştirilen Türksat 6A’nın, Türkiye’nin haberleşme ihtiyaçlarını karşılayacağı ve uydu kapasitesini artıracağı belirtildi. Uydunun geliştirme sürecinde yerli çözümlerle maliyetlerin düşürüldüğü ve teknolojide milli imzanın bulunduğu vurgulandı.

Uydunun Görev ve Gelecek Planları

Türksat 6A’nın, dünya nüfusunun büyük bir kısmına ulaşacak şekilde hizmet vereceği ve Türkiye’nin uydu teknolojisindeki yerini güçlendireceği belirtildi. Türksat’ın kapsama alanının genişleyeceği ve Türkiye’nin uydu teknolojileri alanında daha ileri seviyelere taşınacağı ifade edildi.

İlgili Yazılar