Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Güncel Adana

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Yaşam
 4. »
 5. Türkücü Mehmet Yiğit’in Hayatı, Kariyeri ve Eserleri

Türkücü Mehmet Yiğit’in Hayatı, Kariyeri ve Eserleri

Güncel Adana Güncel Adana -
52

Mehmet Yiğit, 1989 yılında Kütahya’nın Simav ilçesine bağlı Ortacı köyünde doğdu. Aslan burcu olan sanatçı, küçük yaşlarda babasının evde bağlama çalmasından etkilenerek müziğe ilgi duymaya başladı. Şu anda Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı bir okulda müzik öğretmenliği görevini sürdüren Yiğit, Kütahya yöresi başta olmak üzere Anadolu’nun çeşitli yörelerine ait türküleri seslendirmektedir.

Karakeçili Yörüklerinden olan Mehmet Yiğit, yörük türkülerine de büyük ilgi duymaktadır. Kütahya, Manisa, Balıkesir ve Uşak bölgelerinde köy köy dolaşarak unutulmaya yüz tutmuş yörük türkülerini derleyip günümüze taşımıştır. Yörük kültürünü en iyi şekilde tanıtan sanatçı, yörük düğünlerinde, festivallerde ve çeşitli konserlerde sahne almıştır. YouTube hesabında 210 video bulunan Yiğit, burada yörük düğünlerinden görüntüler ve kendi kliplerini paylaşmaktadır.

Eğitim Hayatı

Sanatçı, 10 yaşında babasının desteğiyle TRT İstanbul Radyosu emekli saz sanatçısı Ali Orhan Dağlı’dan bağlama ve tavır dersleri almıştır. Ayrıca Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde Adem Sevinç yönetiminde koro ve repertuar dersleri almıştır. Bir dönem TRT İstanbul Radyosu’nun gençlik korosunun sınavını kazanarak iki yıl kadar saz sanatçılığı yapmıştır. Daha sonra Sakarya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Türk Müziği bölümünü kazanarak eğitimini tamamlamıştır. 2014 yılında müzik öğretmeni olarak Ağrı’nın Patnos ilçesinde görevine başlayan Yiğit, daha sonra İstanbul Sancaktepe 75. Yıl Cumhuriyet Ortaokulu’na tayin olmuştur.

Albümleri ve Konserleri

Mehmet Yiğit’in şu ana kadar 7 albümü bulunmaktadır:

 1. Ne Oldu Sana Kütahyalım (2015, Ünersoy Yapım)
 2. Halim Perişan (2021, Silvana Müzik)
 3. Göçebe (2021, Mehmet Yiğit Yapım)
 4. Mecbur muyum? (2022, Mehmet Yiğit Yapım)
 5. Yörüğün Türküsü (2022, Mehmet Yiğit Yapım)
 6. Maraş’a Ağıt (2023, Mehmet Yiğit Yapım)
 7. Simav Kaşık Havaları (2024, Mehmet Yiğit Yapım)

Sanatçı, yurt içinde birçok konserde yer almış ve birçok televizyon programına katılmıştır. 2022 yılının Aralık ayında TRT Müzik Kanalı’nda Uğur Önür ve Umut Sülünoğlu’nun sunduğu ‘Zamane’ programında yörük türkülerini seslendirmiş ve sosyal medyada büyük ilgi görmüştür. Daha sonra TRT Türkü radyosunda “Annemin Türküsü” adlı müzik programına katılan Mehmet Yiğit, müziğe nasıl başladığı sorusuna şu şekilde yanıt vermiştir:

“Küçük yaşta babamın eve almış olduğu bir bağlama ile uğraşı sayesinde ondan ilham alarak birkaç eser çıkarmaya başladım. Ve hayatımın dönüm noktası orada şekillendi. Babamın da desteği ile beraber eğitimlerimi tamamlayarak kendimi müzik camiasının içinde buldum. Yörük kültürüne ve türkülerine karşı büyük ilgim var ve elimden geldiğince kültürümüzü tanıtmak, genç nesillere aktarmak için çabalayacağım.”

Mehmet Yiğit, müziğe olan tutkusunu ve yörük kültürüne olan bağlılığını her fırsatta dile getiren bir sanatçı olarak Türk halk müziği camiasında adını duyurmaya devam etmektedir.

Mehmet Yiğit’in Sosyal Medya Profilleri:

https://www.instagram.com/mehmetyigitofficiall

https://www.facebook.com/Mehmetyigitresmisayfa

https://www.youtube.com/@mehmetyigitt

Spotify:

İlgili Yazılar