Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Güncel Adana

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Magazin
  4. »
  5. Türkiye’nin En Büyük Gölü Van Gölü’nün Temizlik Çalışmaları

Türkiye’nin En Büyük Gölü Van Gölü’nün Temizlik Çalışmaları

Güncel Adana Güncel Adana -
16

Van Gölü’nde Dip Çamuru Temizliği Devam Ediyor

Türkiye’nin en büyük gölü olan Van Gölü, 1700 metre yüksekliği, 3 bin 713 kilometrekare yüz ölçümü ve 500 metreye yaklaşan derinliği ile dikkat çekiyor. Göl, doğası ve saklı koylarıyla yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekerken, kirlilikten korunması için Van Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında 2 yıldır sahil bandında dip çamuru temizliği yapılıyor.

‘Van Gölü Belediyeler Birliği’ Kuruluyor

Van Gölü’nün korunması amacıyla havzadaki ilçe belediyelerinin yer alacağı ‘Van Gölü Belediyeler Birliği’ kurulması için çalışmalar yürütülüyor. Van Büyükşehir Belediye Başkanı Abdullah Zeydan, Van Gölü’ndeki kirliliğin önlenmesi için yapılan çalışmaları denetleyerek, göl havzasının temiz kalması ve geleceğe taşınması için tüm imkanların seferber edileceğini belirtti.

Turizme Açılmak İçin Çalışmalar Sürüyor

Van Gölü’nün doğal güzelliğini daha fazla kişiye ulaştırmak istediklerini belirten Zeydan, yerli ve yabancı turistleri göl bölgesine davet etti. Ayrıca, Van’ın tarihi ve kültürel zenginliklerini koruyarak turizme kazandırmak adına uluslararası turizm fuarları düzenleme planlarının olduğunu açıkladı.

Toplamda 5 milyon metreküp dip çamuru temizliği hedefleniyor. Van Gölü’nün korunması ve temizlenmesi için yapılan çalışmaların maliyetinin 200 milyon TL olduğu bilgisi verildi. Bu kapsamda, Van Büyükşehir Belediyesi ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı iş birliği ile gerçekleştirilen projenin başarılı bir şekilde devam ettiği ifade edildi.

İlgili Yazılar