Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Güncel Adana

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Türkiye’de Yoksulluğun Kuşaklar Arası Aktarımı

Türkiye’de Yoksulluğun Kuşaklar Arası Aktarımı

Güncel Adana Güncel Adana -
28

Türkiye İstatistik Kurumu’nun Araştırmasına Göre Yoksulluk ve Eğitim İlişkisi

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) yaptığı araştırmaya göre, Türkiye ekonomisinin büyümesi ve kişi başına gelirin artması dar gelirlilerin yoksulluktan kurtulmasına yeterli olmuyor. Ülkenin varlıklı kesimi zenginliğini gelecek kuşaklarına aktarırken, büyük çoğunluk yoksulluğu miras bırakıyor. 14 yaş civarındaki bireyler arasında tatil yapamayanların yüzde 69.1’i için tatile gitmek hala bir hayal.

Dezavantajların Kuşaklararası Aktarımı Araştırması

TÜİK’in 2023 yılına ilişkin ‘Dezavantajların Kuşaklararası Aktarımı’ araştırmasına göre, 25-59 yaş grubundaki bireylerin güncel hayat standartları ile 14 yaş civarındaki koşulları karşılaştırıldı. Araştırma sonuçlarına göre, eğitim seviyesi yüksek olan ebeveynlere sahip bireylerin üniversite bitirme oranı daha yüksek.

TÜİK’in araştırmasından çarpıcı sonuçlar:

  • Annesi yükseköğretim mezunu olanların yüzde 83.5’i üniversite bitirirken, annesi lise altı mezunu olanların sadece yüzde 21.9’u yükseköğretim mezunu 1xbet türkiye olabildi.
  • 14 yaş civarında ailesinin maddi durumunu ‘çok kötü’ olarak tanımlayan bireylerin yüzde 25.5’i en düşük gelir grubunda yaşarken, yüzde 45.2’si en düşük iki gelir grubunda kalmış.
  • 14 yaşındayken tatil yapamayanların üçte ikisinden fazlası hala tatil yapamıyor.

Konut Sahipliği ve Yoksulluk

Araştırmaya göre, 14 yaş ve civarındayken ailesi kiracı olanların yüzde 47.7’si hala kirada otururken, ailesi ev sahibi olanların yüzde 26.3’ü kiracı konumuna düşmüş. Tatil yapamayanların yüzde 69.1’i hala tatil yapamamaktadır.

Sonuç olarak: Türkiye’de yoksulluk, eğitim ve konut sahipliği gibi faktörler kuşaklar arası aktarım yoluyla devam etmekte ve dar gelirli kesimlerin sosyo-ekonomik durumları pek değişmemektedir.

İlgili Yazılar